I Sobota miesiąca. Dzień powszedni, albo NMP w sobotę (02.12.2023, Sobota)

Liturgia słowa: Dn 7, 15-27; Ps Dn 3, 83-84a i 85a. 86a i 87a i 56 (R.: por. Dn 3, 57); Łk 21, 36; Łk 21, 34-36.

REKLAMA

(Łk 21, 34-36 – z Biblii Tysiąclecia)

Potrzeba czujności

34 Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przypadł na was znienacka, 35 jak potrzask. Przyjdzie on bowiem na wszystkich, którzy mieszkają na całej ziemi. 36 Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym».

Rozważanie:

Dziś kończy się rok liturgiczny. W tym ostatnim dniu Kościół przypomina słowa Jezusa wzywającego do czujności. Święty Łukasz daje wyjaśnienie, na czym polega nasza czujność. Musi to być ciągła modlitwa o siłę do przetrwania wszelkich przeciwności i zachowania ufności. Ewangelia jest tym, co wzbudza i podtrzymuje tę ufność. Święty Łukasz dość często o tym wspomina. W swej Ewangelii daje kompletny przewodnik życia chrześcijańskiego, nie pomijając i nie łagodząc niczego, ale akcentując najważniejsze rzeczy.
Jezus przyszedł na świat po to, aby pouczyć ludzi o Bogu i zwyciężyć siłę zła na świecie. Dzięki jego Duchowi możemy stanąć przed Bogiem w pokoju i pewności, wiedząc, że królestwo, które Jezus przyszedł zbudować, rzeczywiście zastąpi królestwo tego świata. Aby ta wizja mogła być spełniona, Jezus zaprasza nas do ciągłej walki o wzrost w miłości, do przeciwstawienia się wygodom i troskom tego świata. Ta walka jest procesem, który musi trwać przez całe życie. Jeżeli będziemy „nadęci dumą”, zamroczeni i zatroskani o rzeczy banalne, nie będziemy przygotowani to tego, by opuścić ten świat i stanąć przed Bogiem. Musimy poważnie wziąć słowa św. Piotra: „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając, kogo pożreć” (1 P 5,8).

Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2013

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *