Przed nami trzeci Kongres Młodzieży Polonijnej online

Już po raz trzeci, 12 grudnia br., odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej online. W związku z tym, że planowany na sierpień br. w Krakowie Kongres Młodzieży Polonijnej nie mógł się odbyć, młodzi rozpoczęli spotkania wirtualne. Odbywają się one co dwa miesiące. Idei kongresów oraz nowemu portalowi Poloniaonline.pl poświęcona została konferencja prasowa online pod hasłem „Nie jesteś samotną wyspą”. To również hasło przewodnie najbliższego Kongresu.

REKLAMA


Podczas konferencji prasowej, bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, poinformował, że Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się już dwa razy – w 2016 i 2018 r. – w Warszawie. W tym roku miał się odbyć po raz trzeci, od 1 do 9 sierpnia, w Krakowie. Choć na przeszkodzie stanęła pandemia, organizatorzy doszli do wniosku, że zamiast co dwa lata można się spotykać co 2 miesiące w przestrzeni wirtualnej.

Jak zaznaczył bp Lechowicz, pierwszy wirtualny Kongres odbył się w sierpniu. Spotkanie poświęcone było świętości. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób. Podczas drugiego spotkania, 10 października, ok. 60 uczestników rozmawiało o miłości samego siebie. Jak wyjaśnił bp Lechowicz była to swoista kontynuacja pierwszego tematu. – Świętość sprowadza się do miłości a miłość zaczyna się od miłości samego siebie – powiedział. W kongresie uczestniczyła również psycholog, Agnieszka Kozak, która poprowadziła dla młodych warsztaty psychologiczne.

Trzecie spotkanie, pod hasłem „Nie jesteś samotną wyspą” odbędzie się 12 grudnia i poświęcone będzie miłości w wymiarze społecznym. Będzie w nim uczestniczył m.in. ks. prof. Marcin Kowalski, biblista z KUL.

Grudniowy kongres, podobnie jak dwa poprzednie odbywać się będzie od godz. 15 do 18 czasu polskiego. Jak podkreślił bp Lechowicz, jest to pewnego rodzaju wyzwanie, z uwagi na uczestnictwo młodych z różnych krajów i kontynentów, również Polonii z USA czy Australii.

– Podstawowy cel tych kongresów to formacja, ale też integracja i aktywizacja młodych. – Chcemy, by mieli oni możliwość zapoznania się z nauczaniem i stanowiskiem Kościoła w różnych sprawach, by mogli się poznać i zintegrować. Zależy nam również na aktywizacji środowisk polonijnych, na tym, by młodzież była aktywna w parafiach i umiała dzielić się doświadczeniem wiary w swoich środowiskach – powiedział biskup.

Podkreślił, że zaproszenie na Kongres skierowane jest do wszystkich młodych Polaków mieszkających za granicą, nie tylko wierzących ale również poszukujących.

Ks. Michał Wilkosz, sekretarz Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech podkreślił, że idea Kongresu, również w wersji online jest swoistą odpowiedzią na oczekiwania samych młodych, co wynika z przeprowadzonych wśród nich badań. – Potrzebują oni międzynarodowej wspólnoty, przekraczającej granice krajów i parafii, która byłaby dla nich przestrzenią dzielenia się i wymiany doświadczeń, stawiania pytań, a także przestrzenią wsparcia. Zależy im również, by w tej przestrzeni nie byli tylko słuchaczami, ale mogli ją współtworzyć – powiedział ks. Wilkosz. Zwrócił uwagę, że na te zapotrzebowania odpowiadał właśnie Kongres Młodzieży Polonijnej. Poinformował, że dwa dotychczas zorganizowane Kongresy przyjęte były przez młodych z wielkim entuzjazmem. Zaowocowały nawiązaniem relacji i stały się preludium kolejnych inicjatyw.

– Ubolewamy, ze nie możemy spotkać się na żywo, ale zapotrzebowanie na spotkanie online znów wskazała sama młodzież. Te kontakty są młodym, zwłaszcza w dobie pandemii i społecznej izolacji , bardzo potrzebne – powiedział.

O perspektywie młodzieży zza wschodniej granicy mówił ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie „Młodzi bez granic”. Podkreślił wartość tego, że kongresy nie są jednorazowym „fajerwerkiem”, lecz mają swoją kontynuację poprzez systematyczne budowanie wspólnoty bez granic, czego wyrazem są choćby spotkania online. Zaznaczył, że młodzi, którzy często czują się zagubieni w swoich środowiskach, wyrażają radość z takiej międzynarodowej wspólnoty i z faktu posiadania przyjaciół wyznających podobne wartości również w innych krajach.

– Kongresy Młodzieży Polonijnej to było prawdziwe wsparcie dla wielu młodych, którzy spotykają się z trudnościami i niezrozumieniem swojej wiary – powiedziała Diana Dudek z Francji, uczestniczka kongresów. Podobną opinię wyraziła Anna Piesz, mieszkająca w Portugalii. – Rozmawiamy na tematy, które mają znaczenie, o tym co jest dla nas ważne – stwierdziła. Ważne jest dla niej również to, że prelegenci którzy goszczą na kongresach są ludźmi kompetentnymi w swoich dziedzinach i wiedza o czym mówią.

Anna Piesz poinformowała też o prowadzonym wraz z bp Lechowiczem podcaście „Zapytaj Boga Dlaczego”. – Gdy już mieszkałam za granicą, zorientowałam się, że wiele osób pyta mnie o różne sprawy związane z wiarą, na które sama nie do końca potrafię odpowiedzieć. Stąd pomysł na stworzenie platformy, gdzie można by takie odpowiedzi uzyskać – powiedziała. – Staramy się publikować co dwa tygodnie. W 2021 r. planujemy nagrać kilka odcinków w języku angielskim. Zapraszamy do zadawania pytań: zapytajbogadlaczego@gmail.com – dodała.

Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży opowiedział o zaangażowaniu KSM w organizację dotychczasowych Kongresów Młodzieży Polonijnej. Zwrócił też uwagę, że dla samego KSM Kongres był wielkim impulsem do zaangażowania się w pomoc Polakom na Kresach. W tym kontekście przypomniał o organizowanej już po raz trzeci akcji „Polak z sercem”, którą w tym roku można wesprzeć m.in. przez e-daromat.

– To, co nas łączy to zaangażowanie w Kościół i poczucie bycia Polakiem – powiedział ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. Zaznaczył, że jednym z efektów zaangażowania KSM w organizację Kongresów są zmiany w statucie organizacji – pojawił się tam zapis o wspieraniu środowisk polonijnych w procesie formacyjnym.

Mariusz Książek z Fundacji Niedziela.Instytut mediów, organu prowadzącego portal Ponioniaonliine.pl opowiedział o idei portalu, który ma być przestrzenią jednoczącą Polaków za granicą oraz budzącą ducha patriotycznego i religijnego. Podkreślił też, że za pośrednictwem portalu można brać udział w szkoleniach dziennikarskich po to m.in., by potem ten portal współtworzyć publikując materiały, informacje, wywiady itp.

Ks. Zbigniew Kucharski, dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA przypomniał, że MAIKA rozpoczęła swoją działalność razem z Kongresem. Jak wyjaśnił, idea portalu polonionline.pl wiązała się m.in. z sukcesem MAIKI i przekonaniem o potrzebie komunikacji między środowiskami polonijnymi. Swoim doświadczeniem podzielił się też Marek Staroń autor wywiadów publikowanych na portalu polonionline.pl .

Konferencję prasową online poprowadził Łukasz Brodzik, rzecznik Kongresu Młodzieży Polonijnej i redaktor naczelny portalu polonionline.pl . Konferencja została zorganizowana przez Duszpasterstwo Emigracji Polskiej i Fundację Niedziela. Instytut Mediów we współpracy z Komisją KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, Młodzieżową Agencją Informacyjną, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Komisją Episkopatu Polski ds. Misji i zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie.


Źródło: https://ekai.pl/nie-jestes-samotna-wyspa-trzeci-kongres-mlodziezy-polonijnej-online/
Fot. Marianna Gurba / flickr.com

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *