Najstarsza świątynia Gdańska otwarta po 643 dniach

Gdańska bazylika św. Mikołaja u dominikanów jest już ponownie otwarta dla wiernych. Pierwsze Msze św. w świątyni odprawiono 8 sierpnia w uroczystość św. Dominika, po 643 dniach od jej zamknięcia z powodu zagrożenia katastrofą.

REKLAMA


W ramach początku celebracji ponownego otwarcia bazyliki odprawione zostały nieszpory, a świątynię podczas uroczystego otwarcia odwiedziło kilkadziesiąt osób, które do tej pory uczęszczały na nabożeństwa do kościoła św. Katarzyny, św. Jana i Kaplicy Królewskiej.

Podsumowaniem dwuletniej niedostępności bazyliki św. Mikołaja dla dominikanów i wiernych będą misje św., które w dniach 4-10 października wygłosi o. Cyprian Klahs OP. Przeor klasztoru, o. Michał Osek OP, podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w prace interwencyjne nad przywróceniem do użytku tego wyjątkowego gdańskiego kościoła. Podkreślił przy tym ogromną rolę dotacji przyznanych przez miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz pochodzących od indywidualnych ofiar i zbiórek organizowanych w różnych miejscach.

Poniesione do tej pory koszty przywrócenia do użytku bazyliki św. Mikołaja wynoszą około 2,5 mln zł. Prace remontowe nadal trwają, gdyż wciąż niedostępna jest dla wiernych nawa południowa, w której na początku najbardziej ujawniło się zagrożenie katastrofą.

“Stropy tej nawy podpierają drewniane rusztowania, które pozostaną tam jeszcze przez dwa i pół roku. Prace konserwatorskie trwają nadal na fasadzie zachodniej Bazyliki i w zakrystii. Odnawiany jest również ołtarz Przemienienia Pańskiego” – sprecyzowano na stronie info.dominikanie.pl.

Bazylika z uwagi na awarię konstrukcji obiektu została wyłączona z użytkowania 31 października 2018 r. Swoimi początkami sięga 1227 r., kiedy to książę pomorski Świętopełk przekazał kościół dominikanom, którzy przybyli do Polski.

Przy rozbudowanym kościele powstał klasztor, liczący 200 współbraci. Dzieje świątyni nie są łatwe, gdyż w okresie reformacji kościół był niszczony i plądrowany, a w 1813 r. doszczętnie spłonął. W 1945 r. dominikańska bazylika była jedynym kościołem z centrum Gdańska, który ocalał. Bazylika św. Mikołaja jest najstarszą świątynią w mieście.


Źródło: https://ekai.pl/najstarsza-swiatynia-gdanska-otwarta-po-643-dniach/
Fot. Wikipedia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *