Nowe technologie w badaniach nad zwojami biblijnymi

Izrael zamierza mocniej postawić na nowe metody oraz najnowsze technologie dla badań, utrzymania i dokumentacji zwojów z Qumran. “Znalezione w 1947 roku w grotach nad Morzem Martwym fragmenty tekstów biblijnych i pozabiblijnych stanowią najważniejsze odkrycie archeologiczne w Izraelu w XX wieku” – powiedział nowy kierownik wydziału zajmującego się zwojami w izraelskim ministerstwie ds. antyku, Joe Uziel w wywiadzie dla izraelskiego dziennika “Jerusalem Post”.

REKLAMA


Tłumaczył, że dlatego eksponaty te zasługują na “najlepsze metody w badaniu, utrzymaniu i dokumentacji”.

Należy przede wszystkim zbadać, “czy dziś jest to odpowiedni czas na analizę węglem radioaktywnym C-14, kiedy być może za rok, trzy lub pięć lat techniki te będą bardziej zaawansowane i mniej inwazyjne”. W sumie chodzi o 25.000 fragmentów kilkuset manuskryptów napisanych na różnych materiałach, takich jak skóry zwierzęce, papirusy, a nawet miedź. Ważne zadanie polega na tym, aby uporządkować fragmenty określonych manuskryptów.

Prace naukowe stają każdego dnia przed dylematem, czy zwoje pism mają być zachowane dla przyszłych pokoleń, czy poddać je nieograniczonym badaniom naukowców, zastanawiał się Uziel. Zwrócił uwagę, że w trakcie badań np. węglem radioaktywnym, czy przy analizie DNA dochodzi do uszkodzenia materiału, gdyż jest to materia bardzo delikatna. Zadziwiające, że choć te obiekty przeżyły 2000 lat, do dziś mogą być odczytane przez każdego znającego hebrajski.

W swoim pierwszym wywiadzie na stanowisku szefa urzędu ds. antyku izraelski archeolog określił jako szczególne zadanie uwrażliwienie opinii publicznej na znaczenie tych znalezisk. Kryzys spowodowany przez koronawirusa negatywnie wpłynął na pracę obejmowanego przez niego urzędu, podkreślił izraelski naukowiec, który dotychczas był ekspertem ds. okresu brązu. Pod jego kierownictwem były prowadzone wykopaliska przy Ścianie Płaczu i w mieście Dawida.

Prof. Uziel wyraził też ubolewanie, że na skutek środków ochronnych wprowadzonych w związku z pandemią trzeba było odwołać wiele ważnych konferencji, niemal cały personel nie może podjąć pracy.


Źródło: https://ekai.pl/nowe-technologie-posluza-w-badaniach-nad-starozytnymi-zwojami-biblijnymi/
Fot. Mick Haupt / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *