W Pelplinie odbyło się Forum Duszpasterskie “U źródła łaski”

Reprezentanci ruchów i stowarzyszeń katolickich w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 30 maja, zgromadzili się w Pelplinie na kilkugodzinnej modlitwie. Forum duszpasterskie “U źródła  łaski” rozpoczął Różaniec św., a centralnym punktem była Msza św.  pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

REKLAMA

Galeria zdjęć TUTAJ.


Posłuchaj TUTAJ:
– Słowo wstępne do Mszy św. bp. R. Kasyny 30.05.2020,
– Homilia bp. A. Okroja 30.05.2020

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyło się Diecezjalne Forum Duszpasterskie pod hasłem „U Źródła łaski”.

Rozpoczynając Mszę św., która była głównym punktem kilkugodzinnej modlitwy biskup pelpliński Ryszard Kasyna motywował cel spotkania: „pragniemy, by moc Bożego Ducha odnowiła nasze życie, życie naszej diecezji, naszych parafii, kapłanów posługujących, osób konsekrowanych, a także odnowiła nasze rodziny, dzieci, młodzież, starszych, by odnowiła wszystkie osoby zaangażowane w ruchach i wspólnotach duszpasterskich”. Biskup dodał, że celem tej modlitwy jest też uproszenie  Ducha, „aby poruszył również zabłąkanych i poszukujących”.

W homilii mszalnej biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj podkreślił potrzebę „uświadomienia sobie, że we mnie jest centrum, czyli przestrzeń w której spotykam się z nadprzyrodzonością i ono zadecyduje o moim losie”.

Hierarcha wskazał, że w owym „centrum” mogę „spotkać się z Duchem Bożym, ale mogę również otworzyć się na demony”.

Tłumacząc potrzebę odnowy w duszpasterskiej pracy Kościoła, bp Okroj powiedział, że trzeba wyzwolić na modlitwie moc Ducha i „pójść na korepetycje do Wieczernika, w którym na jednym miejscu byli zgromadzeni Apostołowie”.

„Dzisiaj łączy nas pragnienie, aby Bóg przez swego Ducha pisał programy i projekty, które będą decydować o naszym życiu, o funkcjonowaniu naszych wspólnot, parafii, naszego Kościoła diecezjalnego”, mówił kaznodzieja.

W modlitewnym Forum, które przygotował Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej, wzięli udział przede wszystkim świeccy przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji pelplińskiej. W planach przed epidemią zgromadzenie miało trwać cały dzień i objąć wszystkich członków wspólnot aktywnych w pracy ewangelizacyjnej diecezji. Ze względu na pandemię obecnych było kilkudziesięciu reprezentantów.

Przed Mszą św. odmówiono Różaniec św. a po liturgii miały miejsce modlitwy uwielbiające oraz Apel Jasnogórski. Całość prowadzili biskupi i prezbiterzy razem ze świeckimi.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7614-w-pelplinie-odbylo-sie-forum-u-zrodel-laski

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *