Niech muzea zwrócą dzieła sztuki sakralnej kościołom

Dyrektor słynnej Galerii Uffizi we Florencji zaproponował, by znajdujące się w muzeach dzieła sztuki sakralnej wróciły do świątyń. – Myślę, że nadszedł czas, by muzea państwowe dokonały aktu odwagi i zwróciły obrazy kościołom, dla których zostały one pierwotnie stworzone – oświadczył Eike Schmidt podczas ponownego otwarcia pałacu Pittich w stolicy Toskanii.

REKLAMA


Wyjaśnił, że w licznych muzeach państwowych znajdują się malowidła na drewnie, płótnie i nastawy ołtarzowe zaprojektowane i wykonane dla kościołów i kaplic. Argumentował, że przywrócenie ich w historyczne miejsca przeznaczenia podkreśli wartość zarówno owych miejsc, jak i samych dzieł sztuki, które w swej oryginalnej przestrzeni odnajdą „właściwy kontekst architektoniczno-przestrzenny”. Dzieła te odzyskają również swe „oryginalne znaczenie duchowe”, które było pierwszym powodem ich powstania.

Zdaniem Schmidta byłby to też konkretny sposób wprowadzenia w życie zasady „muzeum powszechnego”, sformułowanej przez włoskiego historyka sztuki prof. Antonio Paolucciego, byłego dyrektora Muzeów Watykańskich.


Źródło: https://ekai.pl/dyrektor-galerii-uffizi-niech-muzea-zwroca-dziela-sztuki-sakralnej-kosciolom/
Fot. wikipedia

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *