Nieznane fragmenty „Zwojów biblijnych z Morza Martwego”

Nowe badania z użyciem technologii NASA tzw. “imagining technology” pozwoliły na odczytanie hebrajskich liter na fragmentach “Zwojów biblijnych z Morza Martwego” nazywanych także “Rękopisami z Qumran”. Prowadzi je prof. Joan Taylor z Kings College w Londynie. Przedmiotem jej badań są fragmenty ok. 1000 manuskryptów, które w latach 50-tych XX w. zostały podarowane przez rząd Jordanii Ronaldowi Reedowi i Uniwersytetowi w Leeds w celu przebadania ich struktur (kompozytów) fizycznych i chemicznych.

REKLAMA


Ostatecznie znalazły one swoje nowe miejsce w John Rylands Library na Uniwersytecie w Manchesterze.

W przeciwieństwie do niedawno ujawnionych falsyfikatów z amerykańskiego Muzeum Biblii w Waszyngtonie, nikt nie podważa autentyczności tych fragmentów, które zostały odkryte w grotach Qumran w latach 1946-1956.
Oprócz tekstów biblijnych są tam też teksty z np. z niekanonicznej Księgi Jubileuszy.

Prof. Taylor w wywiadzie dla Yahoo U.K. tak tłumaczy swoje odkrycie: “Do tej pory wszyscy sądzili, że są to relatywnie mało wartościowe, „puste”, fragmenty manuskryptów. Zaciekawił mnie jednak jeden z nich, gdyż wydawało się, że jest na nim napisany jakiś znak. Użyłam nowej technologii stosowanej przez NASA tzw.` multispectral imaging` i ukazały się ukryte litery w językach hebrajskim i aramejskim, w których znalazło się m.in. całe słowo `shabbat`. Dzięki tym nowym technikom starożytne teksty, a raczej ich litery zaczynają się ujawniać. Przypomina to układanie pociętego na różne fragmenty puzzla”.

Prof. Joan E. Taylor jest specjalistką w dziedzinie archeologii judeo-chrześcijańskiej a także autorką kilku książek, m.in. “Jak wyglądał Jezus”.


Źródło: https://ekai.pl/odkryto-nieznane-do-tej-pory-fragmenty-rekopisow-z-qumran/
Fot. Mick Haupt / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *