Tegoroczny odpust na Kalwarii Wejherowskiej on-line

24 maja o godz. 10:30 w klasztorze św. Anny odprawiona zostanie msza św. odpustowa uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Nie będzie nabożeństw na Kalwarii Wejherowskiej. Transmisja z odpustu dostępna będzie przez Internet, lokalną telewizję oraz Facebook.

REKLAMA


Posłuchaj TUTAJ:
O uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego w Wejherowie

Już kilka tygodni przed odpustem ojciec Joel Stanisław Kokott, kustosz wejherowskiego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego napisał list do parafii, które tradycyjnie pielgrzymowały na wiosenne odpusty na Kalwarię Wejherowską. 

Jako nowy kustosz Sanktuarium, nie przypuszczałem, że list do Was będę pisał w takich okolicznościach. Czynię to z drżeniem serca, w imieniu własnym i moich współbraci, opiekunów kaszubskiej Jerozolimy. Miałem pisać, że zapraszam Was na pątniczy szlak, że czekamy na Was, że dom Matki jest zawsze otwarty, a tymczasem stało się inaczej. List, który czytacie jest tym razem zaproszeniem do duchowego pielgrzymowania do Wejherowa…

Sytuacja epidemiczna w której aktualnie przyszło nam żyć, obostrzenia władz państwowych, sanitarnych i kościelnych uniemożliwiają nam i Wam tegoroczne wędrowanie do duchowej stolicy Kaszub na tradycyjne odpusty Wniebowstąpienia Pańskiego i Trójcy Świętej. W historii nie było takiego roku, aby na kalwaryjskich ścieżkach nie było pątników. Wojny, zabory, czasy komunistyczne, czy inne przeciwności… zawsze byliśmy tam, gdzie czuliśmy się wolni, gdzie czuliśmy zapach Ziemi Świętej, gdzie kroczyliśmy za naszym Panem i Mistrzem Jego krzyżową drogą, gdzie wędrowali nasi przodkowie. Choć nie ma nas fizycznie, to wierzę, że wszyscy jesteśmy na świętych górach duchowo. Odczytajmy to jako znak Opatrzności Bożej, a Wasze przygotowania, wyrzeczenia, umartwienia, ale i radości z kroczenia do tej naszej ukochanej Ziemi Świętej chciejmy ofiarować w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, za wszelkie służby, zwłaszcza służbę zdrowia, za podejmujących decyzje ratowania nas oraz za zmarłych i ich rodziny.

W tym miejscu pragnę Wam, i Waszym Duszpasterzom, bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe pielgrzymowanie, za Wasz przykład wiary…, silnej wiary i za to, że zawsze trzymacie z Bogiem. Dziękuję wszystkim Grupom pątniczym, zarówno tym z wielowiekową tradycją wędrowania, jak i tym, dla których tegoroczny szlak pielgrzymkowy byłby pierwszym. Przy tej okazji, dziękuję również wszystkim zaangażowanym w braterską służbę: medyczną, kwatermistrzowską, porządkową i muzyczną. Kłaniam się i pozdrawiam tych, którzy noszą feretrony i sztandary. Za ten szczególny wysiłek – dziękuję. Dziękuję Waszym Kapłanom za opiekę duchową i przykład duchowego życia.
 Siostry i Bracia Pielgrzymi!

Niedziele odpustowe pragniemy jednak celebrować, tak jak zezwalają nam na to aktualne rozporządzenia państwowe i kościelne. Dlatego zapraszamy Was do duchowej łączności z nami poprzez transmisję telewizyjną, internetową i facebookową. Sumy odpustowe zostaną odprawione w kościele klasztornym o godzinie 10.30 w niedzielę 24 maja i 7 czerwca. Bądźcie z nami w tych dniach duchowo!

Kochani!

Tak naprawdę to pusto tu bez Was! Cicho jakoś! Smutno! Postanowiliśmy zatem, jeśli przepisy epidemiczne na to zezwolą, abyście do kaszubskiej Jerozolimy przyszli na odpust Wniebowzięcia NMP 14 i 15 sierpnia. Szczegółowy program odpustowy zostanie wówczas podany w osobnym komunikacie.

Moi poprzednicy zwykli mawiać, że drzwi kaszubskiej Jerozolimy, tego szczególnego domu, jakim jest dom Matki, którą tu przyzywamy jako Uzdrowienie Chorych na duszy i na ciele są zawsze dla Was otwarte. Nawet teraz! Przychodźcie tu zatem nie tylko wtedy, gdy jest źle, gdy krzyż pandemii koronawirusa, choroby, cierpienia przygniata, ale także wtedy, gdy jest czas radości… Gdzie nam będzie lepiej jak nie u Matki?! To jest Wasze Sanktuarium!

Spotkajmy się na kalwaryjskich wzgórzach w lepszych okolicznościach!

Zawierzamy Was i Waszych najbliższych Bożemu Miłosierdziu!

w imieniu wejherowskich franciszkanów, opiekunów Sanktuarium

o. Joel Stanisław Kokott OFM,

kustosz Sanktuarium i gwardian Klasztoru

Parafia archikatedralna św. Trójcy w Oliwie, która pielgrzymowałaby po raz 352
Wyjątkowo w tym roku pielgrzymujemy duchowo przeżywając w naszej Archikatedrze trzydniowe Triduum Maryjne. W piątek Msza Święta na rozpoczęcie pielgrzymki pod przewodnictwem Księdza Biskupa Zbigniewa Zielińskiego o godz. 18.00 z pokłonem feretronu Matki Boskiej Oliwskiej. W sobotę i w niedzielę Msze Święte o godz. 20.00. Każdego dnia będziemy przeżywać pielgrzymkowe nabożeństwo majowe o godz. 17.30, a o godz. 21.00 Apel Jasnogórski z modlitwą za rodzinę pielgrzymkową i gospodarzy, którzy co roku nas przyjmowali. Każdego dnia będziemy też modlić się w intencjach pielgrzymów.

Przeczytaj także: 346. Pielgrzymka z Kościerzyny do Wejherowa – w wersji duchowej


Plakat informacyjny
Kliknij, aby powiększyć


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7584-nie-bedzie-uroczystosci-odpustowych-wniebowstapienia-panskiego-na-kalwarii-wejherowskiej

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *