Uroczystości Królowej Polski w duchu nowego zawierzenia

W duchu szczególnego zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez wstawiennictwo Matki Bożej upływać będzie tegoroczna uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze. 3 maja złożony zostanie nowy akt oddania „wszystkiego co Polskę stanowi” w trosce o materialne i duchowe dobro naszej Ojczyzny, z przebłaganiem za błędy i grzechy oraz ufnym wołaniem o oddalenie wszelkiej klęski: pandemii koronawirusa, suszy i kryzysu ekonomicznego.

REKLAMA


Tak, jak w całym Kościele w Polsce, i na Jasnej Górze tegoroczna uroczystość przeżywana będzie już w sobotę, 2 maja. W sanktuarium celebrowane będą świąteczne Msze św. To pierwsza sobota miesiąca, więc zanoszona będzie szczególna modlitwa zawierzenia Najświętszej Maryi Królowej Korony Polski. Pielgrzymi oddają Matce Bożej siebie samych, swoje rodziny, wspólnoty, parafie, samorządy, miejsca pracy. O godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w czasie Mszy św., uczestnicy spotkania dokonują aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski.

– W tych trudnych czasach zawierzmy Maryi nasze losy i losy naszego kraju. Miejmy ufność, że Królowa Polski, jako Matka Miłosierdzia, wstawia się za nami i wyjedna nam potrzebne łaski. Nie ma takiej trudności i przeszkody, której nasza modlitwa i wstawiennictwo nie pokonają – zachęca o. Roman Wit, opiekun Bractwa Królowej Polski i organizator comiesięcznych zawierzeń.

W sobotę, 2 maja o godz. 19.30 sprawowane będzie nabożeństwo majowe a o godz. 20.00 celebrowana będzie, jak każdego dnia, Msza św. o ustanie pandemii koronawirusa w Polsce i na całym świecie, za wszystkich chorych i cierpiących oraz służby zaangażowane w zwalczanie pandemii.

Apel Jasnogórski poprowadzi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Nocne czuwanie podejmą przedstawiciele Bractwa Królowej Polski.

W niedzielę, 3 maja o godz. 11.00 celebrowana będzie w kaplicy Matki Bożej Msza św. z homilią abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP. Podczas tej Eucharystii nastąpi zawierzenie Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu przypomina, że „Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku”.

Msza św. z Aktem Zawierzenia transmitowana będzie m.in. przez TVP, TV Trwam, TVP VOD, Radio Jasna Góra i jasnogórski kanał YouTube. 3 maja to także święto Polonii. W intencji wszystkich rodaków rozsianych po świecie Mszę św. sprawować będzie o godz.13.00 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystia transmitowana będzie przez TVP Polonia.

O godz. 16.15 w kaplicy Matki Bożej odmówiony zostanie różaniec, na 19.30 zaplanowano nabożeństwo majowe, o 20.00 Mszę św. o ustanie pandemii koronawirusa w Polsce i na całym świecie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy.

Z racji obchodzonego 3 maja święta państwowego Konstytucji 3 Maja w Apelu Jasnogórskim o godz.21.00 weźmie udział Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Paulini zapraszają do duchowej łączności i wspólnej modlitwy 2 i 3 maja. – Zawierzmy to, co kryją nasze serca, wypowiedzmy nasze błaganie do Boga, byśmy potrafili unieść ten ciężar zmagań, z którymi przychodzi się mierzyć, ale też byśmy przy tym nie utracili wiary i zaufania do Boga na wzór Matki Najświętszej i naszych rodaków, którzy do Niej się zwracali na przestrzeni wieków – zachęca o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.


Źródło: https://ekai.pl/uroczystosci-krolowej-polski-w-duchu-nowego-zawierzenia/
Fot. Mazur / episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *