Można by powiedzieć, że papież Franciszek był oryginałem. Nie chciał bogactwa, zrezygnował z mieszkania w Pałacu Apostolskim, jeździł małymi samochodami, zrezygnował z papieskich butów, bo miał swoje jeszcze niezniszczone. Nauczał prosto i zrozumiale. Podczas podróży apostolskiej wnosił do samolotu swoją teczkę, w której miał m.in. przybory do golenia. Często zaskakiwał swoimi wypowiedziami. Ukochał biednych i oddałby im wszystko. Po jego śmierci często o Franciszku mówi się, że był papieżem miłosierdzia.

– Grzegorz Gałązka
Jorge Mario Bergoglio, argentyński jezuita i arcybiskup Buenos Aires, w wieku 76 lat został wybrany 266. papieżem (13 marca 2013 r.). Był pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki, wybitną postacią na całym kontynencie i lubianym pasterzem. Był także pierwszym jezuitą, który został wybrany na następcę św. Piotra. Urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires, jako pierwsze z pięciorga dzieci emigrantów z włoskiego Piemontu. Jego ojciec Mario był księgowym, a matka Regina Sivori gosposią domową. W wieku 21 lat zachorował na poważne zapalenie płuc i z tego powodu usunięto mu górną część prawego płuca, gdyż w tamtych czasach tego typu choroby leczono operacyjnie ze względu na niedobór antybiotyków. To był również jeden z powodów, dla których dziennikarze watykańscy skreślili go z listy „papabili” podczas konklawe, które go wybrało.
Po śmierci kardynała Quarracino został arcybiskupem Buenos Aires i prymasem Argentyny (28 lutego 1998 r.). Na konsystorzu 21 lutego 2001 r. papież Jan Paweł II kreował go kardynałem. Już w czasie pełnienia funkcji biskupa wybrał styl życia cechujący się wielką prostotą: podróżował środkami komunikacji publicznej i zrezygnował z mieszkania w siedzibie biskupiej na rzecz przeciętnego mieszkania, w którym sam gotował.
W kwietniu 2005 r. brał udział w konklawe, na którym wybrany został Benedykt XVI. Według niektórych źródeł podczas tego konklawe był kardynałem, który otrzymał najwięcej głosów po Josephie Ratzingerze. Po rezygnacji papieża Benedykta XVI kardynałowie wybrali Jorge Mario Bergoglio jako następcę na tronie św. Piotra. Postanowił przyjąć imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu, którego uważał za człowieka ubóstwa i pokoju, miłośnika i opiekuna stworzenia.
W swoim pierwszym publicznym przemówieniu jako papież 13 marca 2013 r., po powitaniu wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra słowami „dobry wieczór”, Franciszek poprosił ich o modlitwę oraz błogosławieństwo i podkreślił ścisłą więź papieża z Kościołem Rzymskim. Na drugi dzień po wyborze papież Franciszek pojechał do Bazyliki Matki Bożej Większej, by tam prosić o pomoc patronkę ludu rzymskiego.
Papież Franciszek kilkakrotnie spotkał się z papieżem seniorem Benedyktem XVI, podkreślając, że go kocha i darzy wielkim szacunkiem, nazywając go czule dziadkiem. Franciszek odprawił Mszę Świętą kanonizacyjną swoich poprzedników – Jana XXIII i Jana Pawła II – na której był obecny również Benedykt XVI. Można powiedzieć, że 27 kwietnia 2014 r. na Placu św. Piotra obecnych było czterech papieży.



Od początku swojego pontyfikatu papież Franciszek odbył 47 podróży apostolskich, odwiedzając 66 krajów. Swoją pierwszą podróż apostolską odbył do Brazylii na Światowe Dni Młodzieży w 2013 r., a ostatnią do Ajaccio na Korsyce 15 grudnia 2024 r. Ale jeszcze nigdy nie odwiedził Argentyny, swojej ojczyzny. Odbył także 40 wizyt we Włoszech oraz liczne wizyty duszpasterskie w diecezji rzymskiej. We wszystkich podróżach zagranicznych, podczas lotu z Rzymu do danego kraju, Franciszek witał się z dziennikarzami, otrzymywał prezenty, podpisywał książki itp. Natomiast podczas podróży powrotnych organizowano konferencje prasowe, na których zawsze odpowiadał na stawiane mu pytania. Wszystkie jego podróże charakteryzowały się spotkaniami z lokalnymi społecznościami, ubogimi, młodzieżą oraz przedstawicielami różnych religii i kultur, niosąc przesłanie nadziei, pokoju i pojednania.
Beatyfikował 1541 sług Bożych, kanonizował 942 błogosławionych, opublikował 4 encykliki – w tym jedną poświęconą ochronie środowiska – 7 adhortacji apostolskich, liczne motu proprio i listy apostolskie, ponad 38 konstytucji apostolskich oraz kilka bulli papieskich – w tym Misericordia Vultus o ogłoszeniu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Papież Franciszek miał szczególne umiłowanie do Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Przed i po każdej podróży przynosił bukiet kwiatów i modlił się przed Jej wizerunkiem.
Pontyfikat Franciszka charakteryzował się odważnym podejściem do licznych wyzwań, a jednym z Jego najważniejszych przedsięwzięć było dążenie do reformy Kurii Rzymskiej, mającej na celu zwiększenie przejrzystości, efektywności oraz etyki w administracji watykańskiej.
Powołał liczne komisje i rady do rozwiązywania kluczowych kwestii, takich jak reforma finansowa, ochrona małoletnich i walka z korupcją. Inicjatywy te mają na celu odnowę Kościoła, czyniąc go bardziej wiernym Ewangelii i zdolnym do odpowiadania na wyzwania współczesnego świata.



Jego pontyfikat wyróżniał się prostotą, bliskością wobec wiernych i zaangażowaniem w kwestie społeczne oraz ekologiczne. Zrezygnował z mieszkania papieskiego w Pałacu Apostolskim, a zamiast tego zajął mieszkanie w Domu Świętej Marty. Miłosierdzie było centralnym tematem nauczania papieża Franciszka. Ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w 2015 r. Papież nieustannie wzywał wiernych do bycia świadkami Bożego miłosierdzia, do przyjmowania i przebaczania innym oraz do troski o najsłabszych i najbardziej potrzebujących.
Był też silnym orędownikiem sprawiedliwości społecznej i obrony praw człowieka. Wielokrotnie potępiał nierówności ekonomiczne, wyzysk pracy, handel ludźmi i nowe formy niewolnictwa. Aktywnie angażował się w dialog międzyreligijny, promując współpracę i zrozumienie między różnymi wyznaniami, aby budować bardziej pokojowy i braterski świat. W tym duchu kontynuował spotkania modlitewne międzyreligijne o pokój, zainicjowane w Asyżu przez św. Jana Pawła II w 1986 r. Zaangażowanie w dialog międzyreligijny postrzegane było przez Niego jako sposób na przezwyciężenie nietolerancji i zbudowanie przyszłości opartej na pokojowym współistnieniu.
Bezpośredni i nieformalny styl komunikacji papieża sprawiał, że był on szczególnie bliski młodym i zwykłym ludziom. Papież często korzystał z mediów społecznościowych, aby rozpowszechniać swoje przesłanie i wchodzić w interakcje z wiernymi. Ojciec Święty bardzo lubił dzieci i wielokrotnie podczas różnych spotkań pozwalał im na nietypowe zachowania, np. zachęcał je do próbowania palcami jego urodzinowego tortu. W ostatnich latach na audiencjach generalnych do swojego samochodu zabierał zawsze czworo dzieci na przejażdżkę po placu. Zdarzyło się również, że jakieś odważne dziecko wyrwało się z kontroli rodziców, aby pobiec do papieża, omijając żandarmów chroniących Ojca Świętego. Mówiąc krótko, dzieci miały zawsze u niego swoje przywileje.
Od 14 lutego 2025 r. Franciszek przebywał na leczeniu ostrego zapalenia płuc w klinice Gemelli w Rzymie. Przede wszystkim od najmłodszych pacjentów otrzymywał rysunki, modlitwy i wsparcie w tym trudnym momencie. Wiele osób modliło się za niego i innych chorych przed pomnikiem św. Jana Pawła II, znajdującym się przy głównym wejściu do szpitala i pod oknami chorego papieża. Od 24 lutego 2025 r. na Placu św. Piotra co wieczór wierni odmawiali Różaniec w intencji powrotu do zdrowia papieża Franciszka.



Po 38 dniach pobytu w szpitalu papież wrócił do Watykanu 23 marca 2025 r. i dalsze leczenie przechodził w Domu Św. Marty. Trudno było żyć Franciszkowi bez ludzi, dlatego mimo choroby i zaleceń lekarskich dwa razy pokazał się na Placu św. Piotra, aby zobaczyć i pozdrowić wiernych. W Niedzielę Wielkanocną 20 kwietnia 2025 r. Ojciec Święty udzielił ostatniego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Był już bardzo słaby, ale zapragnął jeszcze się pożegnać ze zgromadzonymi wiernymi i objechał otwartym papamobile sektory Placu św. Piotra.
Odszedł do wieczności rankiem w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7:35. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 kwietnia 2025 r. Franciszek został pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej w bocznej kaplicy obok wizerunku Matki Bożej „Salus Populi Romani”, którą tak bardzo kochał.
Agnieszka Gałązka
Zapraszamy do naszej księgarni internetowej Wydawnictwa „Bernardinum”!

[ALBUM DOSTĘPNY W SPRZEDAŻY OD MAJA 2025 r.]
Tu mogą Państwo dowiedzieć się więcej o tej publikacji i dokonać zakupu:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Franciszek%2C-jakim-chcemy-go-zapamietac/2390