Tablica ku pamięci bpa Konstantyna Dominika

W niedzielę w Gdańsku wspominano Sługę Bożego biskupa Konstantyna Dominika. Na murze dawnego klasztoru sióstr elżbietanek w centrum Gdańska ponownie zawisła tablica upamiętniająca dom, w którym biskup Dominik spędził ostatnie lata swego życia. Zmarł 7 marca 1942 roku.

REKLAMA


Tablicę odnowił jej twórca, znany i ceniony rzeźbiarz Wawrzyniec Samp.

Tablica biskupa Dominika wróciła na stare miejsce!
W niedzielę 8 marca 2020 r. w kościele św. Ignacego Loyoli na gdańskich Starych Szkotach, gdzie ks. Konstantyn Dominik ponad 120. lat temu (w 1897 r.) podjął posługę duszpasterską, jako młody wikariusz, spotykaliśmy się na Mszy świętej w intencji jego rychłej beatyfikacji. Z inicjatywy Oddziału gdańskiego ZKP msza taka odprawiana jest każdego roku w rocznicę śmierci urodzonego w Gnieżdżewie Sługi Bożego biskupa Dominika (7 marca 1942 r.). Warto dodać, że w tym roku przypada również 150. rocznica Jego urodzin (7 listopada 1870 r). Mszę św. sprawował w języku kaszubskim i w tymże wygłosił homilię ks. Stanisław Bach, prezes Oddziału ZKP w Gościcinie. Poczty sztandarowe wystawiły Oddziały z Gdańska i Redy.
Po mszy św. z kolegiaty Staroszkockiej przeszliśmy, wraz z pocztami sztandarowymi, na przykościelny cmentarz, na miejsce pierwszego pochówku Biskupa Konstatntego. Dominika. Tam modliliśmy się po przewodnictwem ks. Bacha.
Ze Starych Szkotów przemieściliśmy się do Głównego Gdańska. Tam z flagami kaszubskimi stanęliśmy przy dawnym klasztorze sióstr Elżbietanek, na Targu Siennym 5. To w tym budynku Biskup K. Dominik przeżył ostatnie lata życia. Tam ponownie odsłoniliśmy tablicę, która została pierwotnie odsłonięta w 1997 r., a zdemontowana w 2014 r., gdy rozpoczęto prace przy budowie Forum Gdańsk.Przed odsłonięciem głos zabrali: prezes Oddziału gdańskiego ZKP Wojciech Józef Konkel, prezes ZKP Jan Wyrowiński oraz inicjator zawieszenia tablicy w 1997 roku, honorowy prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski. Ci trzej panowie uroczyście tablicę odsłonili. Odśpiewaliśmy hymn kaszubski!
Przez ostatnie 6 lat tablica była przechowywana w kościele św. Brygidy. Od dziś, dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób, powróciła w należne miejsce. Renowacji dokonał jej twórca, znany gdański rzeźbiarz Wawrzyniec Samp.
Cieszyła liczna reprezentacja sióstr elżbietanek, które przybyły z całego Pomorza, w tym z Torunia. Pamięć o Biskupie Dominiku jest w zgromadzeniu bardzo żywa.
Po uroczystości spotkaliśmy się w gościnnej Herbaciarni u Oblatów (ul. Elżbietańska 9/10). Był czas na spotkanie przy kawie, herbacie oraz wspaniałym domowym cieście serwowanym osobiście przez rektora imponująco odnowionego kościoła i klasztoru o. Pawła Ratajczyka. Potem swoją wiedzą o Bohaterze dnia dzielili się w właściwy sobie sposób, przykuwając uwagę zebranych prof. Józef Borzyszkowski, kleryk Wojciech Zielke z gdańskiego Seminarium Duchownego oraz autorka książki o bp. Dominiku Teresa Hoppe.
Wyrazy uznania dla Oddziału gdańskiego ZKP i jego prezesa Wojciecha Józefa Konkela za perfekcyjną organizację tej wzruszającej uroczystości!!

Posłuchaj TUTAJ:
– Tablica pamięci bpa Konstantego Dominika

(źródło: www.kaszubi.pl)


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7302-tablica-ku-pamieci-bpa-konstantyna-dominika-w-gdansku

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *