7 grudnia pszczelarze obchodzą święto swojego patrona – Świętego Ambrożego. To że został patronem pszczelarzy zapewne wiąże się z legendą o jego narodzinach i pszczołach, a także z tym, iż w swoich kazaniach przytaczał przykłady z życia pszczelej rodziny.
Ambroży urodził się około 340 r. w Trewirze. Był trzecim dzieckiem w rodzinie. Legenda głosi, że po narodzeniu Ambrożego, ku przerażeniu matki, rój pszczół osiadł na ustach niemowlęcia. Wówczas ojciec kazał poczekać, aż rój sam się poderwie i odleci. Uznał, że „Jeśli niemowlę żyć będzie, to będzie kimś wielkim!”. Wróżono, że Ambroży będzie wielkim mówcą.
Ambroży po ukończeniu nauki (gramatyki i wymowy oraz prawa) założył własną szkołę. Następnie został mianowany przez cesarza namiestnikiem prowincji Ligurii-Emilii ze stolicą w Mediolanie. Po uporządkowaniu prowincji i doprowadzeniu do ładu finansów, został wybrany biskupem Mediolanu.
Dnia 30 listopada 373 r. Ambroży przyjął chrzest i wszystkie święcenia, a 7 grudnia został konsekrowany na biskupa. Rozdał ubogim cały swój majątek. Był znany z porywających przemówień, a wśród kapłanów uznawany był za najpiękniejszy wzór dobrego pasterza. Dał się poznać jako pasterz wrażliwy na krzywdę ludzką, a także cieszył się wielkim autorytetem.
Święty Ambroży przedstawiany jest często w stroju biskupim z infułą i pastorałem, a jego atrybutami są m.in. księga, krzyż, model kościoła, a zwłaszcza ul ze słomy.
To że został patronem pszczelarzy zapewne wiąże się z legendą o jego narodzinach i pszczołach, a także z tym, iż w swoich kazaniach przytaczał przykłady z życia pszczelej rodziny.
Dziś, tak jak przed laty, pszczelarze powierzając się Jego opiece często umieszczają w przydomowych pasiekach figury św. Ambrożego.
Przysłowia związane ze świętym Ambrożym:
Na święty Ambroży poprawią się mrozy.
Święty Ambroży zimy przysporzy.
Ambroży w grudniu uprawia ugory.
Źródło: https://pzp.biz.pl/2023/12/07/swiety-ambrozy-patron-pszczelarzy/