Papież: nie popadajmy w grzech światowości

O powolnym wpadaniu w grzech światowości mówił Papież w homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty. Swe rozważanie oparł o fragment z 1 Księgi Królewskiej (11, 4-13) mówiący o apostazji króla Salomona, który przestał być wierny Panu.

REKLAMA


Franciszek przypomniał, że to żony Salomona, które wybrał z innych narodów sprawiły, że jego serce zbłądziło i król zaczął oddawać cześć innym bożkom. Wybudował dla nich posągi i pozwolił, by je czczono. „Jego serce zbłądziło z powodu zbytniego przywiązania do kobiet i w ten sposób pogaństwo weszło w jego życie” – stwierdził Papież. Dodał, iż apostazja ta nie dokonała się z dnia na dzień, ale był to powolny proces, jakby w uśpieniu. Z mądrego młodzieńca, którego Pan obdarował wieloma darami, wpadł w grzech i został przez Boga odrzucony. Zabrakło mu skruchy, prośby o przebaczenie.

Niebezpieczeństwo w powolnym staczaniu się

„Kobiety doprowadziły go do tego, że jego serce zbłądziło i Pan go skarcił: «Zbłądziłeś w swym sercu». I to dzieje się także w naszym życiu. Nikt z nas nie jest kryminalistą, nikt z nas nie popełnia tak wielkich grzechów jak Dawid z żoną Uriasza. Ale gdzie leży niebezpieczeństwo? W pozwoleniu na to, aby powoli się staczać. Do upadku dochodzi w uśpieniu, nawet się nie zorientujesz – powoli się staczasz, zaczynasz relatywizować sprawy i tym samym przestajesz być wiernym Bogu – podkreślił Ojciec Święty. – Te kobiety pochodziły z innych narodów, czciły innych bogów. Ile razy my zapominamy o Panu i wchodzimy w negocjacje z innymi bożkami: pieniądzem, próżnością, pychą. Ale to dzieje się powoli i jeżeli pozbawieni jesteśmy łaski Boga, tracimy wszystko.”

Franciszek podkreślił, że zbytnie uleganie złym nawykom innych i postępowanie na ich wzór oznacza wchodzenie w światowość.

Nie można żyć i z Bogiem, i z diabłem

„W naszym przypadku to powolne, życiowe staczanie się prowadzi do światowości, to jest ciężki grzech. «Ale to robią wszyscy, tak, nie ma problemu, w życiu nie ma ideału…». To są słowa, które nas usprawiedliwiają za cenę utraty wierności Bogu – przestrzegał Ojciec Święty. – Pomyślmy o tym grzechu światowości, utraty autentycznej Ewangelii, prawdziwego Słowa Bożego, miłości tego Boga, który dał nam życie. Nie żyje się dobrze z Bogiem i z diabłem. Zwracamy na to uwagę, kiedy mówimy o kimś, że jest mu dobrze i z Bogiem, i z diabłem. Utracił wierność.”

Czytaj więcej – TUTAJ

Paweł Pasierbek SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez-franciszek/msza-w-domu-sw-marty/2020-02/papiez-nie-popadajmy-w-grzech-swiatowosci.html
Fot. Vatican Media

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *