Gdańsk: Pięciu nowych księży w archidiecezji gdańskiej

– Kapłaństwo musi pachnieć świętością – powiedział abp Tadeusz Wojda podczas dzisiejszej Mszy świętej z udzieleniem święceń kapłańskich w archikatedrze oliwskiej. Pięciu diakonów otrzymało święcenia prezbiteratu i zostało posłanych do posługi w archidiecezji gdańskiej.

REKLAMA

Uroczystej liturgii święceń przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy – Wiesław Szlachetka i Piotr Przyborek, moderatorzy seminaryjni oraz licznie przybyli kapłani.

Uczestniczyła w niej wspólnota Gdańskiego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele grup duszpasterskich i ruchów kościelnych, rodziny neoprezbiterów i wierni.

W homilii abp Wojda podkreślił znaczenie Eucharystii, która buduje jedność. – Ona jest źródłem jedności, bo gromadzi nas razem i wokół Jezusa Chrystusa. Z Chrystusem eucharystycznym ta jedność się umacnia, pogłębia i doskonali – mówił hierarcha.

Metropolita gdański stwierdził, że święcenia kapłańskie to jedno z najważniejszych wydarzeń dla całej wspólnoty archidiecezjalnej, dla parafii, z których pochodzą przyszli kapłani, jak również dla ich rodziców i rodzin. Przypomniał, że powołanie to wielki dar od Boga.

– Ten dar rodzi się w zamyśle Boga, pojawia się w sercu osoby wybranej przez Boga i jest realizowany przez osobę powołaną – zaakcentował hierarcha. Przypomniał, odwołując się do proroka Jeremiasza i Apostołów, że przez fakt powołania Bóg potwierdza swoje dalekosiężne plany wobec człowieka.

Abp Wojda wyjaśnił, że do istoty kapłaństwa należy dawać siebie innym. – Kapłan, który wypowiada słowa konsekracji, musi być świadomy, że uobecniając Chrystusa, musi być jak On. Musi być napełniony świętością, musi zachować wewnętrzną czystość, musi być przemieniony modlitwą, adoracją Najświętszego sakramentu, uświęcony codziennym trudem i zmęczeniem. Jego kapłaństwo musi pachnieć świętością, aby mogło przyciągać i karmić – podkreślił abp Wojda.

Jednocześnie zwrócił uwagę na pojawiające się niebezpieczeństwa. – Kapłaństwo nie może być zepsute grzechem, ani wydawać nieprzyjemnego zapachu niewierności Bogu, braku wiary, grzeszności, egoizmu. Takie kapłaństwo odpycha zamiast przyciągać! Wierni nie będą się nim karmić – ostrzegał arcybiskup.

Po liturgii święceń każdy z neoprezbiterów otrzymał dekret kierujący na pierwszą placówkę, która stanie się miejscem głoszenia słowa Bożego, sprawowania sakramentów, polem ewangelizacji i katechizacji.

Źródło: https://www.ekai.pl/pieciu-nowych-ksiezy-w-archidiecezji-gdanskiej/
Fot. episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *