Święcenia diakonatu w Pelplinie 2018

W piątek 22 czerwca w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup pelpliński Ryszard Kasyna 11 akolitom udzielił święceń diakonatu.

REKLAMA

Uroczystość odbyła się z licznym udziałem kapłanów z parafii pochodzenia nowych diakonów oraz ich najbliższych rodzin i znajomych.

 
W homilii biskup pelpliński podkreślił, że to wielki dzień, co potwierdza udział wielu gości uroczystości.
„Po ludzku patrząc była to długa droga, bo trwająca aż pięć lat studiów i formacji”, stwierdził hierarcha. „Czy służba Chrystusowi w Kościele nie wymaga za wiele”, pytał dalej.
 
Podkreślając misję diakona w Kościele, kaznodzieja sięgnął po biografie trzech świętych diakonów: Szczepana, Wawrzyńca oraz Romana Hymnologa.
 
Zwracając się do święconych alumnów pelplińskiego seminarium, bp Kasyna powiedział: „Nie żałujcie w diakonacie, w tej drodze do kapłaństwa, ani serca, ani rozumu dla służby Ewangelii, dla służby Eucharystii, dla służby często zagubionemu i duchowo biednemu człowiekowi”.
 
„Bądźcie wierni i posłuszni sumieniu, bądźcie mądrzy i otwarci sercem”, dodał biskup.
 
Zgodnie z obrzędem święceń przyjmujący je w stopniu diakonatu na ręce szafarza święceń złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa swojemu biskupowi oraz przyrzeczenie zachowania celibatu.

tekst: Katolicka Agencja Informacyjna
fot: Krzysztof Mania

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *