Bp Greger: Zakończyliśmy tłumaczenie Mszału Rzymskiego

Zakończyliśmy tłumaczenie ostatniej frazy Mszału Rzymskiego – poinformował bp Piotr Greger, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, po roboczych obradach tego gremium. Spotkanie odbyło się 7 i 8 listopada 2022 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.  

REKLAMA

Jak poinformował bp Piotr Greger, podczas listopadowego spotkania Komisji zostały zakończone trwające od kilkunastu lat prace nad tłumaczeniem Mszału Rzymskiego. Pierwsza wersja zostanie teraz poddana rewizji i redakcji. Po tym etapie tłumaczenie będzie musiało być zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski, a następnie Stolicę Apostolską.

Oprócz prac związanych z zakończeniem tłumaczenia Mszału, na spotkaniu Komisji były podejmowane kwestie bieżące dotyczące liturgii. Dyskutowano m.in. nad zagadnieniami związanymi z posługą i formacją stałą diakonów stałych. Inną kwestią było przygotowanie projektu dotyczącego formacji lektora, akolity i katechisty z uwzględnieniem dwóch listów apostolskich w formie motu proprio papieża Franciszka: Spiritus Domini oraz Antiquum ministerium. Projekt ten jest wypracowywany wspólnie z Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji i Komisją ds. Wychowania Katolickiego KEP.

Bp Greger powiedział też o pracach nad projektem obrzędu chrześcijańskiego pogrzebu z obecnością urny zawierającej prochy osoby zmarłej. „Ponieważ coraz częściej spotkać się możemy z pogrzebem w obecności urny, chcemy przygotować odpowiedni obrzęd. Po jego przygotowaniu przez Komisję, będzie on wymagał zatwierdzenia najpierw ze strony KEP a następnie Stolicy Apostolskiej” – powiedział bp Greger.  Obrzęd ma być uzupełnieniem zasad już obowiązujących.

Kolejne spotkanie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaplanowano w terminie od 27 lutego do 1 marca 2023 roku w Warszawie.

KKBiDS/ BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/bp-greger-po-obradach-komisji-ds-kultu-bozego-i-dyscypliny-sakramentow-zakonczylismy-tlumaczenie-mszalu-rzymskiego/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *