Osiek: Konferencja poświęcona św. Rochowi

W sobotę, 29 października 2022 r. w Sanktuarium św. Rocha w Osieku odbyła się II Konferencja Naukowa poświęcona roli i znaczeniu św. Rocha w historii, tradycji i kultury Pomorza.

REKLAMA

W bogatym programie wydarzenia znalazło się wiele wykładów oraz otwarta dyskusja panelowa. Tematy, jakie podjęto w trakcie wystąpień, to m.in. kult św. Rocha, kulty świętych w dawnych i obecnych czasach, a także opisy epidemii i chorób, z którymi zmagali się Europejczycy oraz mieszkańcy Pomorza na przestrzeni ostatnich wieków czy sposoby radzenia sobie z nimi.

Podczas konferencji referaty wygłosili: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, ks. dr hab. Zdzisław Kupisiński, Aleksander Masłowski, ks. dr Zdzisław Ossowski, prof. dr. hab. Aniela Dylus, dr hab. Wojciech Marusza oraz dr Marian Kwapiński.

Sympozjum naukowe zakończyła o godz. 18.00 Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego J.E. Abpa Grzegorza Rysia wraz z homilią na temat: Czy i komu potrzebni są dziś święci patroni?

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna.

Organizatorami Konferencji byli: Parafia św. Rocha w Osieku oraz Starostwa Powiatowe: w Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Świeciu.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia i rozważania abpa Grzegorza Rysia
– Rozmowa z abpem Grzegorzem Rysiem
– Rozmowa z ks. dr Zdzisławem Ossowskim
– Rozmowa ze starostą starogardzkim Kazimierzem Chyłą
– Rozmowa z prof. dr hab Anielą Dylus
– Rozmowa z Aleksandrem Masłowskim
– Rozmowa z dr hab. Wojciechem Maruszą
– Rozmowa z ks. prof. dr hab. Janem Walkuszem
– Rozmowa z ks. dr hab. Zdzisławem Kupisińskim
– Rozmowa z dr Marianem Kwapińskim

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10237-osiek-konferencja-poswiecona-roli-sw-rochowi

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *