Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza do włączenia się 9 października w obchody Niedzieli św. Franciszka, która ma zwrócić uwagę Polaków na palące problemy ekologiczne i społeczne współczesnego świata. Przygotowywaną już po raz czwarty inicjatywę zaprezentowała członkini Ruchu Magdalena Kadziak w środę podczas konferencji „Od Odry do Tybru i Amazonii – ekologia chrześcijańska lokalnie i globalnie”. Jej organizatorem była Katolicka Agencja Informacyjna.
Niedziela św. Franciszka to wydarzenie przypadające na pierwszą niedzielę po dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w tym roku 9 października.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska chce poprzez tę inicjatywę zwrócić uwagę Polaków na palące problemy ekologiczne i społeczne współczesnego świata, a ponadto, w myśl nauczania papieży Jana Pawła II i Franciszka, zachęcić do wejścia na drogę “ekologicznego nawrócenia”. – Chcemy, by Niedziela Św. Franciszka była w Polsce mocnym akcentem i zwieńczeniem Czasu dla Stworzenia, czyli gorąco wspieranego przez Ojca Świętego miesiąca modlitw w intencji świata stworzonego – informują proekologiczni katolicy.
Tegoroczna Niedziela św. Franciszka, objęta patronatem Konferencji Episkopatu Polski, obchodzona będzie pod hasłem “Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia”. Będzie zachęcać do kultywowania „wielkodusznego umiarkowania i prostoty”, które oznaczają “uczenie się dawania, a nie po prostu rezygnowania” („Laudato si’”, 9), tak aby odkrywać radość z dzielenia się i obdarowywania w myśl słów Jezusa, że “więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz 20, 35).
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza do udziału w tej inicjatywie przede wszystkim wspólnoty parafialne.
„Dzięki wspólnie podjętym działaniom możemy propagować styl życia bardziej zrównoważony, przyjazny ludziom i środowisku. Jest to także propozycja powrotu do tradycyjnych cnót: gospodarności, zapobiegliwości i solidarności, co wydaje się szczególnie ważne w kontekście zbliżającej się trudnej zimy, będącej efektem aktualnych kryzysów gospodarczych i politycznych. Wierzymy, że parafie mogą odegrać tu szczególną rolę, będąc przykładem wspólnot otwartych na wyzwania współczesności, odpowiedzialnie wychodząc im naprzeciw w duchu chrześcijańskiej miłości” – tłumaczą organizatorzy inicjatywy.
Można się w nią włączyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wspólna modlitwa w intencjach troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach Św. 9 października wraz z odczytaniem katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki „Laudato si’” papieża Franciszka.
Inne włączenie się w ten projekt to zorganizowanie np. w jednej z salek parafialnych tzw. podzielnika, czyli specjalnej przestrzeni dzielenia się i wymiany konkretnymi rzeczami, takimi jak dobre ubrania czy przedmioty codziennego użytku.
Wreszcie można dołączyć do programu Zielone Parafie, także objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski, poprzez darmową rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl, aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej.
Wszelkie materiały (tekst modlitwy, ogłoszeń parafialnych, katechezy oraz wskazówki jak założyć podzielnik) znajdują się na stronie programu Zielone Parafie www.zieloneparafie.pl.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska prosi też o potwierdzenie dołączenia do obchodów Niedzieli św. Franciszka. Wystarczy wysłać wiadomość na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska jest polskim przedstawicielstwem Laudato si’ Movement, ruchu zrzeszającego ponad 900 różnych organizacji, stowarzyszeń, zakonów i innych inicjatyw, a także wolontariuszy z całego świata zaangażowanych na rzecz ekologii integralnej. Działają oni w bliskiej współpracy z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, w duchu encykliki „Laudato si’” papieża Franciszka, szerząc jej przesłanie w Kościele i zachęcając do wprowadzania w życie w trzech wymiarach: duchowym, czyli osobistego „nawrócenia ekologicznego”; dotyczącym przemiany stylu życia na przyjazny środowisku, wreszcie dotyczącym sfery publicznej i działań „wysokiego szczebla”.
Źródło: https://www.ekai.pl/niedziela-sw-franciszka-juz-9-pazdziernika/
Fot. amardeep singh / unsplash.com