Papież Franciszek przybył z pielgrzymką do Kanady

O godzinie 11.14 czasu lokalnego (gdy w Polsce była godzina 19.14) samolot włoskich linii lotniczych ITA Airways (A330 /AZ2) przebyciu 8 430 kilometrów wylądował na lotnisku międzynarodowym w Edmonton – stolicy kanadyjskiego stanu Alberta. Po drodze Franciszek skierował telegramy do przywódców państw nad którymi przelatywał: Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Islandii oraz, Danii (Grenlandia).

REKLAMA

Na pokład samolotu udekorowanego flagami Watykanu i Kanady, który zatrzymał się w części lotniska zarezerwowanej dla uroczystości oficjalnych, wszedł nuncjusz apostolski, abp Ivan Jurkovič oraz szef kanadyjskiego protokołu. Franciszek opuszczając samolot skorzystał z windy i samochodu (Fiat 500), a następnie wózka inwalidzkiego.

Następnie u stóp samolotu Ojca Świętego powitała gubernator generalna, pani Mary Simon wraz z małżonkiem. Reprezentuje ona monarchię brytyjskiej Wspólnoty Narodów wobec instytucji kanadyjskich. Papieża powitał także przedstawiciele rdzennej ludności Kanady oraz premier Justin Trudeau. Na cześć dostojnego gościa zabrzmiały bębny i śpiew Indian. Ich reprezentacji podeszli do Ojca Świętego wymieniając kilak słów powitalnych, a papież oddał hołd, całując dłoń jednej z osób ofiar szkół rezydencjalnych. Nie było żadnych przemówień oficjalnych.

Przedstawiono sobie delegacje, a następnie pani gubernator generalna oraz premier Kanady udali się wraz z Ojcem Świętym do sali VIP, gdzie odbyło się krótkie spotkanie.
Papieżowi towarzyszą między innymi sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, substytut, abp Edgar Peña Parra, oraz sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher. Są także dwaj purpuraci kanadyjscy, prefekt Dykasterii ds. Biskupów. kard. Marc Ouellet oraz prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, kard. Michael Czerny, SJ.

Następnie samochód z papieżem na pokładzie wyruszył w drogę do seminarium św. Józefa, które podczas pobytu w Edmonton będzie gościło Franciszka. Jest to nowy kompleks otwarty w 2010 roku o kształcie czworokąta i przypomina dawne klasztory i domy zakonne . Rezydencja seminaryjna obejmuje ponad 60 pokoi dla seminarzystów, gości i księży zaangażowanych w formację, miejsca na spotkania grupowe i zajęcia rekreacyjne, salę gimnastyczną, pokój gier i pokój studiów nazwany imieniem św. Hieronima, patrona studiów biblijnych. Ojciec Święty został powitany przez kierownictwo i pracowników seminarium. Odpocznie w nim po trudach podróży, spożyje obiad i kolację. Nie przewidziano dzisiaj żadnych innych zajęć publicznych Franciszka.

Źródło: https://www.ekai.pl/papiez-franciszek-przybyl-do-kanady/
Fot. AP/Associated Press/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *