Jasna Góra – miejsce modlitwy i bezcenny pomnik historii

Jasna Góra ze swym sercem, którym jest Kaplica Matki Bożej, to przede wszystkim miejsce modlitwy, ale nie tylko. To również bezcenny pomnik historii, ważny obiekt narodowej pamięci, pełny zabytków i wspaniałych dzieł sztuki. Pomocą w zwiedzaniu służy Jasnogórskie Centrum Informacji.

REKLAMA

– Warto poznać historię i doświadczenia pielgrzymów na przestrzeni wieków, bo to mówi nam o tym, jak ważna jest Matka Boża dla naszego narodu i wszystkich, którzy tu przybywali – zauważa urszulanka, s. Faustyna, jasnogórska przewodniczka. Podkreśla, że zwiedzając muzea i zgromadzone w nich obiekty możemy doświadczyć, jak bardzo historia naszego narodu jest związana z Jasnogórską Maryją, a to umacnia nas w wierze i pozwala pokonywać trudności.

– Widząc jakie doświadczenia mieli nasi przodkowie, jak ufali Maryi i jak Ona ich prowadziła, możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość – twierdzi przewodniczka.

Siostra Faustyna zachęca do odwiedzenia np. Muzeum 600-lecia, które zostało otwarte w okrągłą rocznicę fundacji klasztoru w 1982 r. Podziwiać w nim można obrazy przedstawiające świętych i sceny z życia Jasnej Góry namalowane w XVII wieku. Oglądać można tam także oryginalne akty fundacyjne klasztoru wydane przez Władysława Opolczyka i Władysława Jagiełłę. Wśród eksponatów są również sukienki, którymi ozdabiany jest Obraz. – Wszystkie są wyrazem czci do Maryi i rozszerzania się Jej kultu – podkreśla s. Faustyna.

Wyjątkowe wota znajdują się też w Skarbcu, który jest najstarszą częścią ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. Tam podziwiać można bogactwo i urodę darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej. – Oprócz pięknej biżuterii: pierścionków, zachwycających korali, drogich kamieni, zobaczymy tam pamiątki królewskie naszych władców, które mówią o wielkiej ich miłości do Królowej Polski – zauważa przewodniczka.

Wyjątkowym miejscem dostępnym do zwiedzania od kilku tygodni, jest „Golgota Wschodu” w XVII-wiecznym Bastionie św. Barbary, gdzie znajduje się również kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania. To miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary totalitaryzmu rosyjskiego i sowieckiego, i niosące przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. O historii martyrologii Polaków „opowiadają” szklane tablice. Dopełnieniem jest dokumentalny film pokazywany na specjalnym ekranie.

Na Jasnej Górze zwiedzić można również Bastion św. Rocha, gdzie znajduje się czasowa wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II i bł. Prymasowi Wyszyńskiemu z jego szatami i odręcznie napisanymi modlitwami.

Zobaczyć można również Salę Rycerską, gdzie umieszczona jest kopia Obrazu Matki Bożej bez sukienek, a także Golgotę Jasnogórską Jerzego Dudy-Gracza.

Jasnogórskie muzea czynne są w sezonie letnim od godz. 9.00 do 17.00. Bastion św. Barbary od 10.00 do 15.00. Wejście do jasnogórskich obiektów muzealnych jest bezpłatne. Pomocą w zwiedzaniu służy Jasnogórskie Centrum Informacji.

Źródło: https://www.ekai.pl/jasna-gora-miejsce-modlitwy-i-bezcenny-pomnik-historii/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *