Wigilia Paschalna w pelplińskiej katedrze

W Wielką Sobotę o godz. 21.00 w Bazylice Katedralnej Wigilii Paschalnej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Uroczysta i jedyna w roku liturgia składała się z: liturgii światła, rozbudowanej liturgii słowa, liturgii chrzcielnej (odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych) oraz liturgii eucharystycznej. Wigilia Paschalna zakończyła się procesją rezurekcyjną. Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!

REKLAMA


Wigilia Paschalna

Noc z soboty na niedzielę jest czuwaniem na cześć Pana. To wielka i święta noc upamiętniająca Świętą Noc Zmartwychwstania. „Jest jakby matką wszystkich świętych wigilii” – uroczystością nad uroczystościami. W tym czasie sprawujemy najważniejszą liturgię w całym roku.

O wadze i wyjątkowości tej nocy świadczy chociażby fakt, że Kościół nie dopuszcza możliwości rozpoczęcia Liturgii Wigilii Paschalnej przed zapadnięciem zmroku. Wszystkie jej obrzędy odbywają się w nocy. Figurą – zapowiedzią tej nocy, którą świętujemy – jest Wigilia Paschalna narodu wybranego. Izraelici przez całą noc czuwali, oczekując przyjścia Pana mającego ich wybawić z niewoli faraona. Ta noc była przez nich obchodzona jako doroczna pamiątka. Stała się ona zapowiedzią prawdziwej Paschy Chrystusa, a więc nocy wyzwolenia, w którą „Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani”.

To uroczystość nad uroczystościami. Albowiem Zmartwychwstanie Chrystusa jest umocnieniem naszej wiary oraz nadziei; przez chrzest i bierzmowanie już zostaliśmy wczepieni w paschalne misterium Chrystusa, umarliśmy, zostaliśmy pogrzebani i wskrzeszeni razem z Nim i z Nim też będziemy królować.

W liturgii dzień Zmartwychwstania trwa osiem dni. Stanowią one Oktawę Paschy. Obchodzi się je uroczyście, jak sam dzień Zmartwychwstania.

Bp Z. Kiernikowski – wskazania dotyczące świętowania Triduum Paschalnego (2005)


Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło: https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/wigilia-paschalna-w-pelplinskiej-katedrze-2/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *