Za nami XVIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Codzienne wyzwania duszpasterstwa młodzieży, omówienie wydarzeń, które wyznaczają kierunki pracy z młodzieżą w Kościele powszechnym i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży – to główne tematy XVIII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w dniach 5-7 listopada odbyło się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach. Wzięło w nim udział ponad 100 reprezentantów z 35 polskich diecezji: księży i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo młodzieży.

REKLAMA


„To był cenny czas budowania wspólnoty, wymieniania doświadczeń i rozmów pomiędzy świeckimi i duszpasterzami młodzieży, które dziś są szczególnie potrzebne w Kościele. Mieliśmy okazję wspólnie podjąć refleksję nie tylko w następstwie wyzwań, jakie przyniosła pandemia koronawirusa, ale też w kontekście rozpoczętego w październiku na całym świecie procesu synodalnego, poświęconego synodalności, a także rozmawialiśmy o wyzwaniu, jakim są Światowe Dni Młodzieży” – tak zakończone w Wigrach XVIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży podsumował zastępca duszpasterza młodzież diecezji ełckiej ks. Adrian Sadowski.

Trzeci dzień obrad XVIII KFDM w Wigrach był poświęcony omówieniu stanu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zarówno w wymiarze diecezjalnym, które po raz pierwszy w tym roku obchodzone będą w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przypadającą 21 listopada, jak też do międzynarodowego spotkania w Lizbonie, które odbędzie się w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 r.

„Musimy zadać sobie pytanie, czy w naszych strukturach młodzi znajdują rodzinę, wspólnotę, dom. Światowe Dni Młodzieży muszą mieć ten cel, żeby odkrywać, że młodzi ludzi są wspólnotą i rodziną”- mówił ks. João Chagas, dyrektor Biura ds. Młodzieży Watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, z którym uczestnicy forum połączyli się w niedzielę podczas ostatniej sesji.

O szczegółach przeżywania Światowego Dnia Młodzieży opowiadała Dorota Abdelmoula z Watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Tłumaczyła, że ŚDM „to nie swego rodzaju event z wielkim show czy mega impreza, lecz wydarzenie, które pozwoli nam odkryć kim tak naprawdę jesteśmy”.

Ks. Marcin Filar, duszpasterz młodzieży archidiecezji krakowskiej podsumował tworzenie polskiej wersji hymnu ŚDM. Polska wersja hymnu nosi tytuł „Powietrze już drga” i została przygotowana we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM i Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Po raz pierwszy utwór zaprezentowano publicznie podczas świętowania 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2021 r. w sanktuarium św. Jana Pawła II.

Uczestnicy rozmawiali nie tylko na temat spraw technicznych wyjazdu na ŚDM, ale także o przygotowaniach duchowych. Jak wskazał dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk, „przed nami perspektywa obchodzonego po raz pierwszy w listopadzie, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, ŚDM w diecezji”. W jego ocenie najbliższe spotkanie ŚDM w diecezji,21 listopada, będzie okazją do zgromadzenia po pandemii większej grupy młodych w Kościele. Ks. Wilk przypomniał także, że od maja br., raz w miesiącu odbywa się modlitwa za spotkanie młodych z papieżem. Ważnym elementem przygotowań była także peregrynacja znaków ŚDM, czyli krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani po różnych krajach. W Polsce znaki ŚDM od 21 sierpnia do 1 września nawiedziły 20 diecezji.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

Zwieńczeniem kończącego się XVIII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży była Msza św. w wigierskim kościele pod przewodnictwem ks. Mariusza Wilka, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Marek Dziewiecki.

Krajowe Fora Duszpasterstwa Młodzieży organizowane są przez KBO ŚDM od roku 2000. Są największym ogólnopolskim spotkaniem odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży i od początku przybrały formę konferencji, w których, oprócz księży, uczestniczą także młodzi ludzie, reprezentujący poszczególne diecezje i pokolenie swoich rówieśników. W przyszłym roku gospodarzem Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży będzie archidiecezja krakowska.


Źródło: https://www.ekai.pl/zakonczylo-sie-xviii-krajowe-forum-duszpasterstwa-mlodziezy/
Fot. diecezja ełcka


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *