37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny – mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii.

REKLAMA


Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

– W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza – podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny wielką szansę upatruje w zaangażowaniu rodzin w różnego rodzaju wspólnotach, ruchach i grupach rodzinnych – Tym bardziej trzeba wielkiego zaangażowania rodzin. Tu niezwykle ważne jest, by udało nam się stworzyć jak najwięcej wspólnot rodzinnych, nie tylko Domowego Kościoła Ruchu Światło – Życie, ale wspólnot w parafiach – podkreślił przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Zauważył, że wobec wielu wyzwań ważną rolę odgrywa świadectwo i zaangażowanie samych małżonków na rzecz rodzin, zwłaszcza tych w kryzysie. – Chcemy towarzyszyć rodzinom przez duszpasterzy, którzy są zaangażowani i przez inne małżeństwa, które potrafią sobie radzić z problemami, które sporo przeżyły i są w stanie dawać świadectwo, ale też być obok, towarzyszyć – powiedział bp Śmigiel.

– Żyjemy w środowisku coraz bardziej zsekularyzowanym, a w takim środowisku potrzeba nam kogoś innego, kto ma te same wartości, kto wierzy. I takie wspólnoty są niezwykle ważne, bo one dają moc, pozwalają wzajemnie się wspierać, ale też rozumieć, że nie jesteśmy sami w tym świecie ze swoimi wartościami, ze swoją miłością do życia, do rodziny i ze swoją wiarą – tłumaczył przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Bp Śmigiel zwrócił uwagę na rodzinę jako naturalne środowisko pielęgnowania wiary. – Zdajemy sobie sprawę, że jeśli uda nam się zachować wiarę i przekazać ją następnemu pokoleniu, to to w znacznej mierze dokona się w rodzinie i przez rodzinę – mówił bp Śmigiel. Uwrażliwiał na znaczenie międzypokoleniowego przekazu, który dzisiaj bywa zrywany. Przypomniał, że to często dziadkowie wspierali swoje dzieci w chrześcijańskim wychowaniu wnuków.  

W homilii wskazał na konieczność troski o starszych. – To dialog z własnymi korzeniami – podkreślił i dodał, że „ludzie starsi mogą podzielić się z nami swoją wiarą i swoim doświadczeniem. Mogą doprowadzić do Chrystusa. Łączą historię z teraźniejszością, tworzą przyszłość”.

Jutro zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków o małżeńskich potrzebach. Z kolei o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP, temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Złożony zostanie Akt Zawierzenia Rodzin i Małżeństw Matce Bożej Jasnogórskiej.

Tradycyjnie podczas pielgrzymki odbędzie się ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Bp Śmigiel mówiąc o wyzwaniach, przed jakimi stoi Rada ds. Rodziny zauważył też, że ważnym elementem działań jest dążenie, aby każda parafia miała poradnictwo rodzinne.

Poradnictwo rodzinne stanowi uprzywilejowaną dziedzinę apostolatu świeckich, zwłaszcza małżonków. Stąd poradnie parafialne życia rodzinnego są pierwszoplanowym wymogiem duszpasterstwa oferującego pomoc w różnych problemach, (poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne, prawne, medyczne, duszpasterskie). Dyrektora takiej poradni powołuje biskup diecezjalny, a jej pracami kieruje diecezjalny duszpasterz rodzin.

Potrzeba pomocy rodzinom poprzez tworzenie specjalistycznych poradni powstała w Polsce jako efekt narastających po drugiej wojnie światowej zagrożeń małżeństwa i rodziny (rozwody, zabijanie dzieci nienarodzonych) i coraz trudniejszych nowych wyzwań stających przed rodzinami. Ważne stało się przygotowywanie narzeczonych i małżonków do realizacji odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Jak zauważył bp Śmigiel to niezwykle ważna działalność w obecnych czasach kryzysu rodziny, braku szacunku dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę to też czas modlitwy o większe zaangażowanie w ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, by małżonkowie byli otwarci na nowe życie, a także za rodziny w kryzysie.

Pielgrzymki organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy KEP (KODR).


Źródło: https://www.ekai.pl/rozpoczela-sie-37-ogolnopolska-pielgrzymka-malzenstw-i-rodzin/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *