Rekolekcje poświęcone modlitwom eucharystycznym

Już we wrześniu w Krakowie odbędą się kolejne znane w całej Polsce rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans. Tematem szesnastej edycji wydarzenia organizowanego przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II będą modlitwy eucharystyczne.

REKLAMA

Jak zaznacza o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, temat budzi duże zainteresowanie, gdyż modlitwy eucharystyczne można nazwać sercem chrześcijańskiej liturgii. – Jak otworzyć ten skarbiec anafor mszalnych dla wiernych? Jak podprowadzić ich do tego, by mogli aktywnie modlić się słowami i obrazami, które przez wieki zgromadził Kościół? Temu właśnie poświęcone są tegoroczne rekolekcje – zapowiada dominikanin.

Nazwa wydarzenia nawiązuje do słów z Kanonu Rzymskiego, pierwszej modlitwy eucharystycznej, w której wspomnieniu żyjących znajduje się sformułowanie „sacrificium laudis”, czyli „ofiara uwielbienia”.

– Było ono jednym z najważniejszych terminów odnoszonych do ofiary Chrystusa uobecnianej w celebracji Eucharystii, zresztą stąd również modlitwy stanowiące serce każdej Eucharystii zaczęto nazywać modlitwami eucharystycznymi czy modlitwami uwielbienia. Tak właśnie zatytułowana została również nadchodząca edycja rekolekcji – tłumaczy o. Miśko.

Zamysłem organizatorów jest odkrycie historii i teologii modlitw eucharystycznych, począwszy od najstarszej rzymskiej modlitwy, jaką jest Kanon Rzymski. – Nie zabraknie także odniesień i refleksji dotyczących nowych modlitw eucharystycznych, które zostały skomponowane po soborze watykańskim II. Sięgniemy także do tradycji bizantyjskiej czy hiszpańsko-mozarabskiej – przybliża ks. Krzysztof Porosło, inicjator i współorganizator rekolekcji.

Zgłębianie teologii modlitw eucharystycznych ma pomóc uczestnikom w pogłębianiu duchowości liturgicznej. Jednym ze stałych założeń rekolekcji jest próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy. Rekolekcje nie mają być zatem sympozjum naukowym, zarezerwowanym dla ekspertów i naukowców, ale przestrzenią wspólnych rozważań i modlitwy dla wszystkich, którzy pragną zanurzyć się głębiej w najważniejsze tajemnice wiary.

Temat tegorocznej edycji rekolekcji podejmą cenieni i w większości znani uczestnikom wcześniejszych edycji prelegenci: o. dr Tomasz Grabowski OP (Poznań) przybliży najstarszą i najważniejszą anaforę rzymską, którą jest Kanon Rzymski, ks. dr Maciej Zachara MIC (Lublin) wytłumaczy, jak to się stało, że po soborze watykańskim II powstały nowe modlitwy eucharystyczne i wprowadzi nas w teologię II, III i IV modlitwy, a proboszcz jednej z rzeszowskich parafii, ks. dr Tomasz Bać, opowie o modlitwie eucharystycznej na Msze w różnych potrzebach (dawna V modlitwa) oraz modlitwach o tajemnicy pojednania.

Oprócz modlitw eucharystycznych tradycji rzymskiej, uczestnicy przyjrzą się również strukturze i teologii anafor liturgii bizantyjskiej w wykładzie o. dr hab. Marka Blaza SI z Warszawy. Z kolei ks. dr Krzysztof Porosło zwieńczy tę prezentację anafor wykładem na temat modlitw eucharystycznych liturgii hiszpańsko-mozarabskiej, która cechuje się niespotykaną w jakiejkolwiek innej tradycji wielością modlitw eucharystycznych.

Tegorocznym rekolekcjonistą, który będzie głosił homilie w czasie celebracji oraz wygłosi w niedzielę katechezę mistagogiczną, jest opat tynieckiej wspólnoty benedyktynów, o. dr Szymon Hiżycki OSB.

Organizatorzy zrezygnowali z praktykowanej w czasie pandemii formuły on-line. – Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję spotkać się w gościnnym budynku krakowskiego seminarium. Jak co roku, zadbaliśmy o kontynuację najlepszych tradycji oraz kilka nowych udoskonaleń – jedno i drugie docenią na pewno zwłaszcza stali bywalcy. Nagrania wszystkich wykładów i katechez udostępnimy po zakończeniu rekolekcji z dostępem przez stronę internetową – mówi Michał Wsiołkowski, koordynator projektu.

Warunkiem uczestnictwa w rekolekcjach jest przesłanie formularza zgłoszeniowego, dostępnego do wyczerpania miejsc na stronie www.mf.org.pl.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Źródło: https://www.ekai.pl/ofiara-uwielbienia-we-wrzesniu-rekolekcje-mysterium-fascinans-poswiecone-modlitwom-eucharystycznym/
Fot. Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *