Bóg mówi do mnie

„(…)Szanuj swoją matkę i nie zapomnij o niej przez wszystkie dni jej życia! Czyń to, co jej się będzie podobać, i nie zasmucaj jej duszy żadnym twoim uczynkiem! Przypomnij sobie, dziecko, na jakie liczne niebezpieczeństwa była ona narażona z powodu ciebie, gdy cię w łonie swoim nosiła…” (Tb 4,3-4).

REKLAMA


Takie pouczenie dał mądry ojciec swojemu synowi. Zwraca uwagę na to, aby syn szanował swoją mamę, pamiętał o niej, nigdy jej nie zasmucał i okazywał jej wdzięczność. To pouczenie znajduje się w Księdze Tobiasza, która została napisana kilkanaście wieków temu. A więc bardzo dawno. Jednak zawarte w niej wskazania są aktualne i ważne także dziś. Mama bowiem zasługuje na to, aby ją szanować. A szanować mamę, to dbać o jej dobre imię, z szacunkiem się do niej odnosić, to mieć dla niej zawsze dobre słowo. Dlatego niektóre dzieci bardzo serdecznie zwracają się do swojej mamy, mówiąc do niej: „mamusiu”. Trzeba też się strzec, aby swojej mamy nie zasmucać, aby nie musiała z naszego powodu płakać. A najbardziej smuci się wtedy, gdy jej dziecko zrobi coś głupiego albo gdy zejdzie na złą drogę. W zacytowanym wyżej pouczeniu ojciec przypomina swojemu synowi, młodemu Tobiaszowi, także o wdzięczności wobec mamy, bo przez dziewięć miesięcy nosiła go pod swoim sercem. Chroniła go i karmiła. A później, gdy przyszedł na świat, przekazywała mu wiarę w Boga, uczyła modlitwy, wychowywała go i otaczała opieką. Dlatego miłość każdej mamy zasługuje na wdzięczność. Jeśli dziecko o tym pamięta, to umie podziękować mamie za każdy jej trud, np. za ugotowany obiad, wyprane spodnie, za nowe buty, także za nieprzespane noce, za każdą okazaną troskę. A najpiękniej okazywaną wdzięcznością jest modlitwa za mamę. We wszystkich matczynych troskach ukazuje się jej serce. Poznajemy, że serce mamy jest pełne miłości, że na mamę zawsze można liczyć.

bp Wiesław Szlachetka


 Kliknij w obrazek, aby powiększyć.TUTAJ można zakupić najnowszy (5/2020) numer miesięcznika “Mały Pielgrzym”: https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-92020/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *