Święty Jan Maria Vianney

W ubogiej wiejskiej rodzinie państwa Vianney we Francji w 1786 roku urodził się chłopiec. Rodzice nazwali go Jan Maria.

REKLAMA


Kiedy był czas, by pójść do szkoły, w kraju trwała rewolucja, więc Janek nie miał gdzie się uczyć. Pismo poznał dopiero, kiedy miał siedemnaście lat.
Chciał zostać księdzem, jednak nauka szła mu tak marnie, że omal nie wyrzucono go z seminarium. Gdy przyjął święcenia kapłańskie, dostał wkrótce polecenie wyjazdu do niewielkiej miejscowości Ars-en-Dembes. Był tam bardzo zaniedbany kościółek, do którego prawie nikt nie przychodził, nawet w niedzielę.
Ksiądz Jan bardzo dużo modlił się przed Najświętszym Sakramentem, żył bardzo skromnie, sypiał po parę godzin na dobę na gołych deskach. Zaczął spotykać się z mieszkańcami Ars i powoli się z nimi zaprzyjaźnił. Kościół zaczął zapełniać się wiernymi, którzy dzięki księdzu wracali do Boga – przystępowali do spowiedzi i komunii świętej.
Po jakimś czasie do Ars zaczęli przyjeżdżać ludzie z dalszej okolicy – sława ubogiego księdza, dobrego spowiednika rozeszła się szeroko.
Podobno w trakcie jego obecności w Ars, a więc przez ponad czterdzieści lat, kościółek odwiedziło około miliona osób.
Wspominamy go 4 sierpnia, w rocznicę jego śmierci w 1859 roku.
Święty Janie Mario Vianney’u, święty proboszczu z małego kościółka, módl się za księży, żeby byli naszymi świętymi przewodnikami.

Anna Moszyńska

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.


Mały Pielgrzym, Sierpień 2019, nr 8 (341)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *