Sprawdź, co i gdzie teraz pyli

REKLAMA

Pyłek roślin to jeden z najczęstszych czynników powodujących objawy alergii. Okres pylenia trwa praktycznie cały rok – od połowy lutego do końca października, jednak stężenie pyłku
w powietrzu zmienia się w poszczególnych miesiącach. Z myślą o alergikach opracowano tzw. kalendarze pylenia roślin, które w wiarygodny sposób wskazują na zawartość alergenów w powietrzu. Zwłaszcza że na skutek stale polepszających się warunków wegetacji (z powodu ocieplenia klimatu) okres pylenia drzew i traw wydłuża się i w powietrzu pojawia się coraz więcej alergenów, których wysokie stężenie utrzymuje się przez dłuższy czas. Kalendarz pylenia to efekt pomiarów przeprowadzonych w Polsce w latach od 1989 do roku obecnego. Komunikaty opracowywane są w oparciu o stężenie pyłku danej rośliny w objętości 1m3 powietrza na dobę. Jak korzystać z kalendarza pyleń? Powinno się go traktować jako wskazówkę, która pomaga przewidzieć, jakiego rodzaju alergenów należy spodziewać się w poszczególnych miesiącach na danym obszarze kraju. W oparciu o te dane można ograniczyć wyjścia z domu, zaplanować aktywności sportowe czy nawet wakacje, a także wprowadzić odpowiednio wcześnie ustaloną przez lekarza farmakoterapię.

Beata Demska

„Pielgrzym” [16 i 23 kwietnia 2023 R. XXXIV Nr 8 (871)], str. 34

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *