Kawa lekiem na cukrzycę

REKLAMA


Dobra wiadomość dla kawoszy! Już dwie kawy dziennie mogą uchronić nas przed cukrzycą typu 2, tj. cukrzycą wieku dorosłego, której jedną z przyczyn jest dieta bogata w cukry, węglowodany i tłuszcze zwierzęce. Naukowcy z Danii odkryli dwa związki, którym można  przypisać takie działanie.
Wcześniej myślano, że chodzi tu o kofeinę. Okazało się jednak, że jej wpływ na glukozę i insulinę jest krótkotrwały, co więcej – kawa bezkofeinowa działa tak samo. Skłoniło to badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus do dokładnego przyjrzenia się innym bioaktywnym związkom kawy, m.in. kafestolowi i kwasowi kawowemu. Duńczycy zauważyli, że zwiększały one wydzielanie insuliny po dodaniu glukozy. Kafestol zwiększał wychwyt glukozy w komórkach mięśniowych, tak jak robią to popularne leki przeciwcukrzycowe. Uważa się dziś, że związek ten może mieć duże znaczenie w udoskonalaniu leków zapobiegających i leczących cukrzycę.
Kafestol jest jednak eliminowany przez filtry ekspresów przelewowych, co oznacza, że w kawie znajdują się prawdopodobnie też inne związki prozdrowotne.

Justyna Zamojska


„Pielgrzym” 2016, nr 8 (688), s. 36

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *