Czym jest starożytny melopepon? – Ola Kucharska

To tajemnicze słowo pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „miękkie jabłko”. Nie brzmi atrakcyjnie? Dołóżmy do tego fakt, że roślina ta pochodzi z rodziny dyniowatych i w sumie jest to jeden z wielu gatunków ogórka. Ten wstęp zupełnie nie zapowiada pysznego i słodkiego specjału, jakim jest dobrze nam znany melon.

REKLAMA

Początek historii uprawy melona nie jest dokładnie znany. Wiemy, że znały go różne ludy starożytnego świata, a jego hodowlą na pewno zajmowali się Egipcjanie, gdyż w wielu wykopaliskach z okresu Średniego Państwa znaleziono jego pozostałości. W „Historii naturalnej” wspomina o nim Pliniusz Starszy, mówiąc, że Rzymianie przejęli znajomość tego owocu od Greków. O sposobach jego uprawy mówi agronom Columella w swoim dziele „De re reustica”. Trzeba zaznaczyć, że starożytne melony nie za bardzo przypominały te, które dziś możemy kupić w sklepie. (…)

Ola Kucharska, muzealniczka i rekonstruktorka historyczna

Więcej przeczytasz w 12. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [11 i 18 czerwca 2023 R. XXXIV Nr 12 (875)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *