Zabity przez mafię sędzia i apostoł byłego ZSRR – przyszli błogosławieni Kościoła

Sędzia zabity przez sycylijską mafię, hiszpański biskup – obrońca Indian w XVI wieku w Meksyku oraz włoski ksiądz, który przyczynił się do odrodzenia Kościoła katolickiego w byłym Związku Radzieckim – to niektóre postacie z dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zatwierdzonych wczoraj przez papieża.

REKLAMA


Za męczeństwo Franciszek uznał śmierć z rąk mafii na drodze z Canicattì do Agrigento sędziego Angelo Livatino (1952-1990). Jan Paweł II nazwał go „męczennikiem za sprawiedliwość, a pośrednio za wiarę”. Podczas pielgrzymki na Sycylię w 1993 r. papież odwiedził rodziców zamordowanego i mówił o jego męczeńskiej śmierci. Dekret o męczeństwie otwiera drogę do wyznaczenia daty beatyfikacji sługi Bożego.

Pozostałe siedem dekretów dotyczy heroiczności cnót kandydatów na ołtarze, a do ich beatyfikacji konieczne będzie jeszcze uznanie cudów przypisywanych ich wstawiennictwu.

Pochodzący z Hiszpanii sługa Boży Vasco de Quiroga (1470-1565) był pierwszym biskupem diecezji Michoacán w Meksyku. Zasłynął jako obrońca Indian, okrutnie prześladowanych przez konkwistadora Nuño de Guzmana.

Sługa Boży Bernardino Piccinelli z Włoch (1905-1984) z zakonu serwitów był biskupem pomocniczym w Ankonie.

Sługa Boży Antonio Vicente González Suárez z Hiszpanii (1817-1851) był księdzem, przez 34 lata proboszczem na Wyspach Kanaryjskich. Wsławił się opieką nad chorymi w czasie epidemii cholery.

Sługa Boży Antonio Seghezzi (1906-1945) był włoskim księdzem, uczestnikiem ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Aresztowany i więziony przez hitlerowców, został osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zmarł kilka tygodni po jego wyzwoleniu na krwioplucie.

Sługa Boży Bernardo Antonini (1932-2002), należący do Instytutu Jezusa Kapłana, pochodził z Włoch. W 1989 r. wyjechał do pracy w ZSRR. Był m.in. założycielem i rektorem seminarium duchownego, wykładowcą Pisma Świętego, niezmordowanym prelegentem, założycielem i dyrektorem gazety „Swiet Jewangelija” (Światło Ewangelii) oraz Instytutu Teologicznego św. Tomasza z Akwinu w Moskwie. Od 2001 r. pracował w Kazachstanie.

Sługa Boży Ignác Stuchlý (1869-1953) to kapłan ze zgromadzenia salezjanów, którego był długoletnim przełożonym w Czechosłowacji.

Sługa Boża Rosa Staltari (1951-1974), siostra ze Zgromadzenia Córek Najświętszej Maryi Współodkupicielki, opiekunka dzieci przedszkolnych, była mistyczką, znaną z ewangelicznego radykalizmu.


Źródło: https://ekai.pl/zabity-przez-mafie-sedzia-i-apostol-bylego-zsrr-przyszli-blogoslawieni-kosciola/
Fot. Luis Ángel Espinosa / Cathopic

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *