Papież podjął decyzje ws. nowych świętych i błogosławionych

Papież zatwierdził trzy dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zapowiadają one zaliczenie w poczet świętych bł. Eleny Guerry, włoskiej zakonnicy, która żyła na przełomie XIX i XX w., a także beatyfikację dwóch męczenników hiszpańskiej wojny domowej. Ponadto uznają heroiczność cnót zmarłej w 1989 r. s. Teresy Lanfranco.

REKLAMA

Pochodząca z Toskanii bł. Elena Guerra jest założycielką Zgromadzenia Sióstr św. Zyty, które zajmuje się wychowaniem młodzieży. Powołanie do życia konsekrowanego dojrzewało w niej w czasie długotrwałej choroby, pośród medytacji Słowa Bożego i lektury dzieł ojców Kościoła. Decydujące znaczenie miało też dla niej osobiste spotkanie z papieżem Piusem IX. Ostatnie lata jej życia były naznaczone nieporozumieniami z zakonnicami z założonego przez nią zgromadzenia, tak iż musiała zrzec się funkcji przełożonej generalnej. Zmarła w 1914 r. Beatyfikował ją w 1959 r. Jan XXIII.

Sługa Boża Teresa Lanfranco była natomiast współzałożycielką Pobożnej Unii Sióstr Niepokalanej, zgromadzenia zakonnego, które zajmuje się duszpasterstwem parafialnym i wychowaniem dziewcząt. Posługiwała najpierw w Apulii, a następnie w domu generalnym w Rzymie u boku założycielki bł. Elisy Martinez. Odegrała kluczową rolę jako pojednawczyni i mediatorka, kiedy w połowie lat 60-tych jej zgromadzenie przeżywało poważny kryzys wewnętrzny na skutek buntu niektórych sióstr.

Zatwierdzone dziś dekrety uznają też męczeństwo dwóch ofiar sił rewolucyjnych w archidiecezji barcelońskiej. Pierwsza z nich to ks. Cayetano Clausellas Ballve. Został pojmany i zabity, ponieważ nie zaprzestał swej kapłańskiej posługi. Natomiast drugi męczennik Antonio Tort Reixachs to świecki, ojciec 11 dzieci. Ukrywał w swym domu zakonników choć wiedział, że grozi mu za to kara śmierci. Obaj zginęli w 1936 r.

Krzysztof Bronk – Watykan

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-04/papiez-podjal-decyzje-ws-nowych-swietych-i-blogoslawionych.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *