Papież: bądźmy świadkami światła, świadkami Chrystusa

„Jan jest świetlisty, ponieważ daje świadectwo światłości” – powiedział Papież Franciszek w przemówieniu poprzedzającym południową modlitwę Anioł Pański, wygłoszonym w III niedzielę Adwentu, na tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Z okazji przydających dziś 87. urodzin Ojca Świętego wielu pielgrzymów obecnych na Placu św. Piotra wznosiło w górę transparenty z życzeniami dla Papieża.

REKLAMA

Przedstawiając postać św. Jana Chrzciciela, Franciszek nazwał go „człowiekiem niezwykłym”. „Ludzie zbiegają się, żeby go słuchać, przyciągani jego konsekwentnym i szczerym sposobem bycia – wskazał Ojciec Święty. – Jego świadectwo uwidacznia się w szczerości języka, uczciwości zachowania, surowości życia”. Jak zauważył, te kwestie sprawiają, iż Jan „odróżnia się od innych sławnych i możnych osobistości tamtych czasów, które przeciwnie wiele uwagi przywiązywały do pozorów”. Papież zaznaczył następnie: „osoby takie jak on, uczciwe, wolne i mężne są postaciami świetlistymi, fascynującymi: pobudzają nas do wzniesienia się ponad przeciętność i bycia z kolei wzorem dobrego życia dla innych”.

Franciszek zachęcił wszystkich, by zastanowili się, w jaki sposób podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia mogą być „świadkami światła, świadkami Chrystusa”. Podkreślił również, że: „przykład Jana uczy nas przynajmniej dwóch rzeczy”. Pierwszą z nich stanowi niemożność samozbawienia, bo „tylko w Bogu znajdujemy światło życia”. Po drugie, „każdy z nas, poprzez służbę, konsekwencję, pokorę, poprzez świadectwo życia – zawsze z pomocą Bożej łaski – może być lampą, która świeci i pomaga innym znaleźć drogę na spotkanie Jezusa” – wskazał Ojciec Święty.

Vatican News

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-12/papiez-badzmy-swiadkami-swiatla-swiadkami-chrystusa.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *