Papież na modlitwie o pokój: Odrzucić szaleństwo wojny, która sieje śmierć

Wstawiaj się za naszym światem znajdującym się w niebezpieczeństwie i zamęcie. Naucz nas przyjmować i troszczyć się o życie – każde ludzkie życie! – i odrzucać szaleństwo wojny, która sieje śmierć i przekreśla przyszłość – tymi słowami Papież Franciszek zwracał się do Maryi modląc się podczas piątkowego nabożeństwa w intencji pokoju, które odbyło się w Bazylice św. Piotra.

REKLAMA

Piątek, 27 października – zgodnie z zachętą Franciszka do katolików, jak również do wyznawców innych religii – był dniem modlitwy, pokuty i postu w intencji pokoju na świecie. Dziś przypada również 37. rocznica modlitwy o pokój, na którą Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych wyznań i religii. 

„Królowo Pokoju, cierpisz wraz z nami i za nas, widząc wiele swoich dzieci doświadczonych konfliktami, udręczonych wojnami rozdzierającymi świat. W tej mrocznej godzinie zanurzamy się w Twoich jaśniejących oczach i powierzamy się Twojemu Sercu, wrażliwemu na nasze problemy” – brzmiała modlitwa Papieża. Podkreślał on, że dziś świat jest rozdarty konfliktami i spustoszony orężem. „Zwróć swoje miłosierne spojrzenie na rodzinę ludzką, która zagubiła drogę pokoju, która wolała Kaina od Abla i tracąc poczucie braterstwa, nie znajduje atmosfery domu” – mówił Franciszek. 

Wskazał, że Maryja wiele razy wychodziła naprzeciw ludziom, prosząc o modlitwę i pokutę. „Jednak pochłonięci własnymi potrzebami i rozproszeni wieloma interesami światowymi, byliśmy głusi na Twoje zachęty. Ale Ty, która nas miłujesz, nigdy nie jesteś nami znużona. Weź nas za rękę, prowadź nas do nawrócenia, spraw, abyśmy postawili Boga na pierwszym miejscu. Pomóż nam stać na straży jedności w Kościele i być budowniczymi komunii w świecie. Przypominaj nam o znaczeniu naszej roli, spraw, abyśmy czuli się odpowiedzialni za pokój, wezwani do modlitwy i oddawania czci Bogu, do wspierania i działania na rzecz całej ludzkości” – modlił się Papież. 

„Matko Boga i nasza, przychodzimy do Ciebie, szukamy schronienia w Twoim Niepokalanym Sercu. Błagamy o miłosierdzie, Matko miłosierdzia; o pokój, Królowo pokoju! Wstrząśnij duszami uwięzionymi w pułapce nienawiści, nawróć tych, którzy podsycają i wzniecają konflikty. Otrzyj łzy dzieci, wspomagaj samotnych i starszych, podtrzymuj rannych i chorych, chroń tych, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę i ukochane osoby, pocieszaj zniechęconych, przywracaj nadzieję. (…) Tobie poświęcamy nasz świat, zwłaszcza kraje i regiony ogarnięte wojną” – dodał. 

Franciszek prosił, by natchnienie dla przywódców narodów, by kierowali się drogami pokoju oraz o pojednanie dla wszystkich zwiedzionych złem, zaślepionych władzą i nienawiścią. „Ty, która jesteś blisko każdego, skróć dzielące nas dystanse. Ty, która współczujesz wszystkim, naucz nas troszczyć się o innych. Ty, która objawiasz czułość Pana, uczyń nas świadkami Jego pocieszenia. Królowo Pokoju, wlej w nasze serca Bożą harmonię” – modlił się Ojciec Święty. 

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-10/papiez-w-modlitwie-o-pokoj-odrzucic-szalenstwo-wojny-ktora-sie.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *