Przewodniczący Episkopatu: Jan Paweł II darem Boga dla Polski, Europy, świata i Kościoła

Msza święta przy Konfesji św. Piotra była główną celebracją w 45. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na stolice Piotrową. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, a homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Na Eucharystii był obecny Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz Ojcowie i Matki uczestniczący w Synodzie jak również korpus dyplomatyczny.

REKLAMA

Na początku Mszy świętej abp Gądecki zaznaczył, że chociaż Polska w swojej tysiącletniej historii miała wielu charyzmatycznych pasterzy Kościoła, znamienitych myślicieli, wybitnych uczonych, natchnionych poetów, zasłużonych twórców kultury i sztuki, narodowych bohaterów, genialnych wodzów, polityków i mężów stanu, „to jednocześnie należy też przyznać, że w całych naszych dziejach nie mieliśmy nikogo, kto by podobnie jak święty Papież Jan Paweł II łączył w sobie tak wiele różnych przymiotów serca, umysłu, woli” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu. 

Abp Gądecki zaznaczył powszechność posługi Papieża Polaka. „Dzisiaj dziękujemy ponownie Bogu w Trójcy Jedyny za tego Wielkiego Pasterza Ludu Bożego, który pochylając się z miłością i serdeczną solidarnością na każdym pojedynczym człowiekiem, stał się sumieniem ówczesnego świata, stał się wielkim darem Boga dla Polski, Europy, świata i Kościoła”.

 W homilii kard. Ryś zwrócił uwagę szczególnie na dwa dokumenty św. Jana Pawła II: „Dives in misericordia” oraz adhortację „Reconciliatio et poenitentia”. Oba dokumenty mówią o miłosierdziu i pojednaniu, tak jak było życie Papieża Polaka, który przebaczył swemu niedoszłemu zabójcy, i który prosił o przebaczenie za wszystkie grzechy popełnione przez chrześcijan w ciągu dwóch tysięcy lat.„To wielkie nauczanie. I konkretne! Pokazujące nie tylko konieczność pojednania, ale również najważniejsze jego reguły” – powiedział kard. Ryś. 

„Nasza obecność przy Bogu dzisiaj–tutaj, w towarzystwie św. Jana Pawła II, otworzy w nas pragnienie i gotowość do pojednania? Czy będziemy – deklarując swoją pobożność – tkwić we wszystkich naszych podziałach, wojnie, nie–wybaczeniu, agresji, hejcie, nienawiści, polaryzacji?” – pytał kard. Ryś.

„Pojednanie nie może być mniej głębokie niż sam rozłam” zaznaczył kardynał. Dodał, że ta zasada wzywa do radykalnego miłosierdzia i pojednania. „Muszę zejść z moim przeciwnikiem do samego dna i do samego źródła naszych podziałów”. Przyznał, że to może być trudne i osiągane w wielkim stresie, ale zaznaczył, że wszyscy jesteśmy adresatami słów Jezusa i św. Jana Pawła II. 

W Eucharystii wzięło udział ok. tysiąca wiernych oraz ok. 150 księży i biskupów, w tym kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu o synodalności, kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, abp Gintaras Grušas, przewodniczący CCEE. kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Dykasterii Nauki Wiary

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2023-10/przewodniczacy-episkopatu-jan-pawel-ii-darem-boga-dla-polski-e.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *