Ks. Janusz Urbańczyk ustanowiony Arcybiskupem i Nuncjuszem Apostolskim w Zimbabwe

Ojciec Święty Franciszek ustanowił w dniu 25 stycznia br. ks. prałata dr. Janusza Urbańczyka nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe, a jednocześnie arcybiskupem tytularnym Voli.

REKLAMA

Janusz Urbańczyk urodził się 19 maja 1967 r. w Kraszewie [Żuławy Malborskie, diecezja elbląska, parafia Krzyżanowo] w rodzinie Stanisława i Ireny. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Malborku [matura 1986]. Następnie odbył studia teologiczne w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Święcenia prezbiteratu przyjął 13 czerwca 1992 roku w Elblągu z rąk bp. Andrzeja Śliwińskiego.

W latach 1992-1993 pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa elbląskiego, w tym samym czasie był też duszpasterzem harcerzy.

W latach 1993-1997 odbył studia na wydziale prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie, które zostały zwieńczone doktoratem. Jest także absolwent Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie.

W 2011 roku został ustanowiony prałatem honorowym, a w 2014 roku kanonikiem rzeczywistym Kapituły Katedralnej Elbląskiej.

W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej:

• 1997 – 2000, attaché i drugi sekretarz nuncjatury w Boliwii
• 2000 – 2004, pierwszy sekretarz nuncjatury w Słowacji
• 2004 – 2007, pierwszy sekretarz nuncjatury w Nowej Zelandii
• 2007 – 2010, II radca nuncjatury w Kenii, jednocześnie radca w Przedstawicielstwie Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Programie Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich w Nairobi (UN-Habitat and UNEP)
• 2010 – 2012, drugi, a następnie pierwszy radca nuncjatury w Słowenii
• 2012 – 2015, pierwszy radca w Przedstawicielstwie Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku
• 2015 do dziś, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz przy Komisji Przygotowawczej organizacji ds. Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych, a także Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy agendzie ONZ ds. Rozwoju Przemysłu i przy Biurze ONZ w Wiedniu.

Zna języki: polski, włoski, angielski, hiszpański, słowacki.

diecezja.elblag.pl

Źródło: https://episkopat.pl/ks-janusz-urbanczyk-ustanowiony-arcybiskupem-i-nuncjuszem-apostolskim-w-zimbabwe/
Fot. diecezja.elblag.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *