Bł. Kard. Wyszyński Patronem Instytutów Świeckich w Polsce

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła wybór bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Patrona Instytutów Świeckich w Polsce. Uroczyste ogłoszenie dekretu nastąpiło 25 stycznia br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMA

Jak czytamy w Confirmatio Dykasterii z 23 listopada 2023 roku, „członkowie Instytutów Świeckich w Polsce otaczają szczególną czcią Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, biskupa, dobrego i nieustraszonego pasterza, który postawił wszystko na Maryję i chciał służyć samemu Bogu”.

Przychylając się do ich próśb, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdził wybór bł. Stefana Wyszyńskiego jako Patrona członków Instytutów Świeckich w Polsce, i 18 sierpnia 2023 roku przedłożył prośbę o Confirmatio w Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Joanna Wójtowicz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich, przyznała, że u początków wielu Instytutów świeckich był kontakt ich założycieli z Prymasem i konsultowanie, co robić z osobami świeckimi, które chcą być w świecie, ale chcą być jednocześnie konsekrowane. „I to był namysł wspólny, ale źródłem podstawowym i decyzyjnym był Prymas. Także zasługuje on na nasz szacunek i poznawanie jego nauki, a także świadectwo, że on jest źródłem wielu naszych Instytutów świeckich” – podkreśliła.

„Świadomość, że Prymas Wyszyński jest naszym Patronem, spowoduje nie tylko umocnienie naszej działalności, ale także wytyczenie dalszych kierunków. Prymas po prostu wiedział, czym jest służba Panu Bogu i jak można robić to w warunkach świeckich” – zaznaczyła Joanna Wójtowicz.

Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, przyznała, że kard. Stefan Wyszyński „otaczał ojcowską troską wiele Instytutow świeckich, które jeszcze nie miały zrozumienia w rzeczywistości Kościoła i świata”.

Do Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich należą 32 Instytuty i Stowarzyszenia. Po ślubach wieczystych w Instytutach jest 866 osób, 113 po ślubach czasowych, a w formacji wstępnej 32 – ogółem 1011 osób. Instytuty mają różne charyzmaty, założycieli, a więc i różnorodne duchowości. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Świeckich jest bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/bl-kard-wyszynski-patronem-instytutow-swieckich-w-polsce/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *