Spotkała się Komisja Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski

Projekt listu do kapłanów na Wielki Czwartek, prace Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce oraz kwestie ochrony małoletnich i związane z tym przygotowania do wdrażania tzw. ustawy Kamilka – znalazły się wśród głównych tematów obrad Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, która w poniedziałek, 15 stycznia, spotkała się w Warszawie.

REKLAMA

Obradom przewodniczył abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, który poinformował, że styczniowe spotkanie w dużej mierze poświęcone było pracom nad projektem listu do kapłanów na Wielki Czwartek. „Chcemy, aby każdorazowo ten list był głosem zatroskania przede wszystkim o wspólną drogę, którą jako Kościół, w tych wymiarach kapłańskiego życia i posługi, pełnimy. Dlatego staramy się zawsze, żeby ten list z jednej strony pokazywał tożsamość kapłańską, to kim ksiądz jest we współczesnym świecie, a z drugiej strony, jakie są te najważniejsze wymiary kapłańskiej posługi wobec różnych sytuacji, w których dzisiaj ta posługa jest pełniona” – powiedział abp Polak.

W następnej kolejności uczestnicy spotkania zajęli się tematami, które dotyczą poszczególnych gremiów działających w ramach Komisji. „Na obecnym etapie pracujemy przede wszystkim nad dwoma bardzo konkretnymi projektami. Pierwszy z nich to projekt prowadzony przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Dotyczy on podstaw stałej formacji kapłańskiej w Polsce – tego, jak ona wyglądała i jak ma wyglądać – w bardzo konkretnym połączeniu z wdrażanym, nowym dokumentem Ratio Fundamentalis, czyli nowymi zasadami formacji kapłanów” – zaznaczył Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.

Drugi z projektów, którym zajęła się Komisja, dotyczy przygotowania nowelizacji w kwestiach formacji diakonów stałych oraz przedłożenia wypracowanego dokumentu do zaaprobowania przez Stolicę Apostolską. „Ważne jest, abyśmy mieli jeden, spójny program przygotowania i formacji diakonów stałych w Polsce” – podkreślił abp Polak.

W ramach posiedzenia Komisji Duchowieństwa KEP poruszony został także temat ochrony małoletnich, który dotyczył sprawozdania z prac nad przygotowaniem i wdrażaniem tzw. ustawy Kamilka. „O. Adam Żak, jako konsultor Komisji, szczegółowo przedstawił nam ten temat ukazując, że na tym etapie kilkanaście zespołów pracuje nad przygotowaniem tych standardów. Ustawa zobowiązuje nas nie tylko do przygotowania takich wytycznych, ale także późniejszego ich wdrażania” – powiedział abp Wojciech Polak.

Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP zauważył, że na tym etapie cennym wsparciem jest zaangażowanie osób wykształconych przez Centrum Ochrony Dziecka, które podjęły się pracy nad wypracowywaniem wspomnianych standardów. „Procentuje to, co w poprzednich latach rozpoczęliśmy. Jest to przede wszystkim kształcenie osób, które w kompetentny sposób będą mogły pracować w dziale ochrony dzieci i młodzieży, a także współpracować dla dobra całego Kościoła” – podkreślił abp Polak.

Kolejne spotkanie Komisji Duchowieństwa KEP odbędzie się 15 października, w Gnieźnie.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/spotkala-sie-komisja-duchowienstwa-konferencji-episkopatu-polski-2/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *