Przewodniczący KEP o śp. ks. Ireneuszu Skubisiu

Odszedł człowiek wielkiej wiary, głębokiej miłości do Chrystusa i Kościoła – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście na uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. Ireneusza Skubisia, wieloletniego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”.

REKLAMA

Przewodniczący Episkopatu w liście kondolencyjnym przesłanym na ręce abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego zapewnił w imieniu Konferencji Episkopatu Polski o swojej duchowej bliskości z wszystkimi uczestnikami uroczystości pogrzebowych oraz o modlitwie, „tak w intencji Zmarłego, jak i w intencji wszystkich, których zasmuciło jego odejście”.

Przypomniał, że śp. ks. Skubiś w czasie swojej posługi kapłańskiej pełnił również m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury, członka Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji Duszpasterstwa Ogólnego i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

„Odszedł człowiek wielkiej wiary, głębokiej miłości do Chrystusa i Kościoła, człowiek niesłychanego talentu i pracowitości, wizjoner, który w ostatnich latach swego życia, z niesamowitym oddaniem, poświęcił się inicjatywie Europa Christi. Odszedł przyjaciel i wychowawca całych pokoleń studentów i dziennikarzy, człowiek wolności i nadziei, zwłaszcza w beznadziejnych czasach komunistycznych” – napisał abp Gądecki.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś zmarł 20 grudnia 2023 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 22 i 23 grudnia w Częstochowie i Chruszczobrodzie (diec. sosnowiecka).

BP KEP

Publikujemy pełny tekst listu kondolencyjnego:

Warszawa, dnia 22 grudnia 2023 roku

Wasza Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

 z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Księdza Infułata  Ireneusza Skubisia kapłana archidiecezji częstochowskiej, teologa, doktora prawa kanonicznego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, redaktora Częstochowskich Studiów Teologicznych, dyrektora Wydawnictwa Diecezjalnego i wreszcie – w latach 1981-2014  – redaktora naczelnego Tygodnika Niedziela, a ostatnio redaktora honorowego tegoż czasopisma, wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury, członka Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji Duszpasterstwa Ogólnego i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Odszedł człowiek wielkiej wiary, głębokiej miłości do Chrystusa i Kościoła, człowiek niesłychanego talentu i pracowitości, wizjoner, który w ostatnich latach swego życia, z niesamowitym oddaniem, poświęcił się inicjatywie Europa Christi. Odszedł przyjaciel i wychowawca całych pokoleń studentów i dziennikarzy, człowiek wolności i nadziei, zwłaszcza w beznadziejnych czasach komunistycznych.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę zapewnić o mojej duchowej bliskości z wszystkimi uczestnikami uroczystości pogrzebowych oraz o mojej modlitwie, tak w intencji Zmarłego, jak i w intencji wszystkich, których zasmuciło jego odejście.

Pociechy chcemy szukać w słowach naszego Pana Jezusa Chrystusa, który po śmierci Łazarza powiedział do swoich uczniów: «Łazarz, przyjaciel nasz, zasnął, lecz idę, aby go obudzić» J 11,11.

W nadziei na powtórne Jego przyjście i chwalebne zmartwychwstanie – śpij w pokoju – przyjacielu Jezusa.

  + Stanisław Gądecki    
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

___________________
Jego Ekscelencja
Ksiądz Arcybiskup Wacław DEPOMetropolita Częstochowski

Źródło: https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-o-sp-ks-skubisiu-odszedl-czlowiek-glebokiej-milosci-do-chrystusa-i-kosciola/
Fot.: YouTube Studio TV NIEDZIELA

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *