Pompeje to nieduże miasto w regionie Kampania we Włoszech założone w końcu XIX wieku. Turystów z całego świata przyciągają tu starożytne ruiny, przysypane kilkoma metrami popiołu wulkanicznego powstałego w wyniku wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Niejako w cieniu tych słynnych ruin w mieście znajduje się bazylika Matki Boskiej Różańcowej, centrum modlitwy różańcowej, zwanej nowenną pompejańską.
Odsłonięte zaledwie w dwóch trzecich mury miasta pozwalają na przechadzkę po starożytności – po murach miejskich, amfiteatrze, dwóch teatrach, świątyniach, domach mieszkalnych, pałacach, piekarniach. Nasz wzrok zatrzymuje się na ocalałych freskach i mozaikach, przywołując z oddali twarze ludzi tu mieszkających. Łatwo sobie wyobrazić, że gdyby nie katastrofalny wybuch sprzed prawie dwóch tysięcy lat, może dzisiaj Pompeje byłyby milionowym miastem, u którego stóp leżałaby niewielka mieścina o nazwie Neapol. (…)
Adam Hlebowicz
Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [14 i 21 kwietnia 2024 R. XXXV Nr 8 (897)], str. 5.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.