Niemetaliczny magnes

REKLAMA


Na Uniwersytecie im. Palacky’ego w Ołomuńcu stworzono pierwszy magnes zbudowany nie z metalu, który utrzymuje właściwości magnetyczne w temperaturze pokojowej. Tym samym czescy naukowcy obalili przekonanie, jakoby jedynymi magnesami działającymi w temperaturze pokojowej były metale lub ich związki. Nowy magnes zbudowano z chemicznie zmodyfikowanego grafenu.
– Od wielu lat podejrzewaliśmy, że można stworzyć magnetyczny węgiel z użyciem grafenu. Okazało się, że poddając go działaniu innych niemetali, takich jak fluor, wodór i tlen, można uzyskać nowe źródło momentów magnetycznych działających w temperaturze pokojowej. To niezwykle ważne odkrycie dotyczące możliwości magnesów organicznych – mówi Radek Zbořil, główny autor badań i dyrektor Regionalnego Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów.
Od wynalazku do wdrożenia droga może być długa, jednak potencjalne zastosowania nowych magnesów mogą przynieść olbrzymie korzyści. Magnetyczne materiały bazujące na grafenie mogą zostać wykorzystane w spintronice, elektronice i w systemach celowanego dostarczania leków.

aw

„Pielgrzym” 2017, nr 13 (719), s. 35

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *