Bocian biały to symbol polskiej przyrody. Od stuleci cieszy się naszą sympatią. Kojarzony jest z wiosną i szczęściem. Największa w Polsce populacja bociana białego znajduje się na Warmii. Szczególnie dużo jest ich we wsi Żywkowo, leżącej na terenie obszaru Natura 2000. O tym, dlaczego te wyjątkowe ptaki tak upodobały sobie to miejsce, opowiada Jarosław Iwicki z gospodarstwa rolnego Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie. Rozmawia Maja Sitkiewicz.
– Żywkowo nazywane jest bocianią stolicą Polski. Co sprawia, że ptaki te tak chętnie zasiedlają tereny Równiny Sępopolskiej, na której położona jest ta maleńka wieś?
– Warmia i Mazury to tereny, które do tej pory pozostały dziewicze – a takie warunki sprzyjają bytowaniu bociana. Wokół Żywkowa nie ma monokulturowych upraw, nie ma przemysłu, nie przebiegają tędy linie energetyczne, nie ma – póki co – farm wiatrowych, które stwarzają zagrożenie dla bociana. Ponadto Równina Sępopolska to zagłębie hodowców bydła, a bocian i krowa bardzo się lubią. Krowa, chodząc po pastwisku, wypłasza różne stworzenia, głównie owady, co jest idealnym pokarmem dla bociana. Tak więc tam, gdzie są krowy, są i bociany.
Ponadto my – jako Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – stworzyliśmy na tym obszarze dużo stawów, cieków wodnych i zapór, dzięki którym tworzą się rozlewiska, a to sprzyja żerowaniu bocianów.
– Czym właściwie żywią się bociany? Bo ich przysmakiem – jak zwykło się myśleć – wcale nie są żaby, prawda?
– Bocian jest typowym mięsożercą. W jego menu znajdują się dżdżownice, chrząszcze, chrabąszcze, jaszczurki, węże, myszy, jaja, ryby, pisklęta innych ptaków, mazurki, wróble, a nawet małe zające. Natomiast żaba w dziobie bociana ładnie wygląda w bajkach. Dla niego – że tak powiem – to jest już ostateczność (śmiech). Kiedy jest bardzo mało innego pożywienia, to dopiero wtedy bocian jest w stanie się nią zainteresować. (…)
Więcej przeczytasz w 15. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [21 i 28 lipca 2024 R. XXXV Nr 15 (904)], str. 22-25.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.