Legenda głosi, że bardzo zasmakował cesarzowi Karolowi Wielkiemu. A król Ludwik XVI podobno – prawie dosłownie – stracił dla niego głowę.
Brie. Ser brie! Miękki, kremowy, o białym kolorze, z nutami orzechów i grzybów. Czy ktoś go nie zna? Ten tradycyjny francuski ser jest jednym z najpopularniejszych na świecie i produkuje się go w różnych krajach z użyciem tradycyjnych lub nowoczesnych metod produkcji. Jednakże ten o najwyższej jakości i o autentycznym smaku można znaleźć jedynie w historycznym regionie Brie we Francji, w dzisiejszym Île-de-France.
To ogólnie bardzo fajna okolica, szczególnie departament Seine-et-Marne. To tutaj powstają jedyne dwa brie objęte apelacją AOC – brie de Melun i brie de Meaux. Poza nimi również wiele innych serów, jak coulommiers, fontainebleau, le bayard-gourmand, le grand-morin, le soumaintrain czy le saint-siméon. Departament słynie także z zacnego, ceniononego drobiu, ślimaków, doskonałej marchewki i soczewicy, aromatycznych miodów, gęstych musztard, pachnących octów, pysznych ciast i ciasteczek, a dla ugaszenia pragnienia rzemieślniczych piw i jabłkowych cydrów. (…)
Sławek Walkowski
Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [16 i 23 kwietnia 2023 R. XXXIV Nr 8 (871)]
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.