Skąd wzięło się polskie państwo? Kto mieszkał w owianym tajemnicą Złotym Grodzie? Jaka była prawdziwa historia zapomnianego księcia Bezpryma? Czy odpowiedzi, których udziela Elżbieta Cherezińska na łamach swoich bestsellerowych książek, to wyłącznie fikcja literacka, a może potwierdzone badaniami fakty?
Powieści Elżbiety Cherezińskiej „Harda” i „Królowa” poświęcone córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego − Świętosławie, biją rekordy popularności. Trudno się dziwić, bo nikt tak jak Cherezińska nie potrafi pisać o początkach polskiego państwa i jego pierwszych władcach − pasjonująco, żywo, niejednoznacznie. W błędzie są jednak ci, którzy myślą, że wersja zdarzeń przedstawiona w książkach poczytnej autorki to wyłącznie fikcja. Cherezińska, z wykształcenia teatrolog, pełnymi garściami czerpie bowiem z najnowszych ustaleń naukowców.
Piastowskie grody jak piramidy
Do dziś zagadką pozostaje to, jak udało się Piastom w stosunkowo niedługim okresie czasu wybudować sieć wielkich grodów. Skąd czerpali wiedzę o innowacyjnych technikach budowlanych i w jaki sposób zgromadzili kapitał potrzebny do realizacji śmiałych projektów. Tym bardziej, że jak podkreśla prof. Tomasz Jasiński, rozmach wczesnopiastowskiej inwestycji to skala porównywalna do budowy egipskich piramid. (…)