Św. Józef jest wzorem człowieka modlitwy, czystego serca, patronem ubogich, robotników, uchodźców, wzorem ojców, patronem konających, bo przy jego śmierci był Ten, który umarł za nas. Współczesnemu światu potrzebni są ludzie tacy jak św. Józef, który bronił Bożego Dzieciątka i szukał Bożego Chłopca. Potrzebna jest Józefowa gotowość do pełnienia woli Bożej czynem, potrzebny jest przykład Józefa, Opiekuna Jezusa i Maryi.
Słowa Pana Jezusa zachowały Ewangelie, ale jedno zdanie znane pochodzi z ustnej tradycji (Dz 20,35): „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.
Słowa Maryi przekazali ewangeliści – jej „fiat” przy Zwiastowaniu: „Jakże to się stanie, skoro nie znam pożycia z mężem?” (Łk 1,34) i „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38) oraz hymn „Magnificat” przy nawiedzeniu Elżbiety w domu Zachariasza (Łk 1,46-55), a także słowa wypowiedziane na weselu w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam (mój Syn) powie” (J, 2,5).
Św. Łukasz zanotował słowa Zachariasza – hymn „Benedictus” przy narodzeniu św. Jana (Łk 1,67–79), słowa Elżbiety – w czasie nawiedzenia: „Błogosławiona jesteś, która uwierzyłaś, że spełnią się słowa powiedziane ci od Pana” (Łk 1,45) oraz „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc Twojego łona” ( Łk 1,42), pieśń Symeona: „Nunc dimittis servum tuum, Domine…” („Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju według Twojego słowa…”) (Łk 2,29–32. 34–35), słowa anioła Pańskiego (Łk 2, 10–12), zastępów niebiańskich (Łk 2, 14), pasterzy (Łk 2, 15), Jana Chrzciciela (Łk 3 ), Mt 3,1.7–12.14). Nowy Testament podaje słowa uczniów apostoła Piotra i innych, Heroda Antypasa (Łk 9, 9) i wielu ludzi z tłumu i słuchaczy Pana Jezusa. (…)
ks. Augustyn Eckmann
Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [17 i 24 marca 2024 R. XXXV Nr 6 (895)], str. 16-17.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.