Dbajmy o nasze zdrowie psychiczne – rozmowa z ks. Krzysztofem Naczkiem, psychoterapeutą i dyrektorem Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Więź

Narodowy Fundusz Zdrowia definiuje zdrowie psychiczne jako „dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji; to nie tylko brak chorób psychicznych, ale także poczucie własnej wartości i umiejętność czerpania radości z życia”. Niestety, istniejące dane na temat zdrowia psychicznego pokazują, że zaburzenia psychiczne są poważnym i narastającym problemem na całym świecie. O tym, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty, opowiada ks. Krzysztof Naczk, psychoterapeuta i dyrektor Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Więź”. Rozmawia Maja Sitkiewicz.

– Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Łącznie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce – 4 miliony. Choć pewnie te dane i tak są niedoszacowane. Z czego to może wynikać?

– Wydaje się, że żyjemy w dość niezdrowym świecie, w którym to, co „sztuczne”, wypiera to, co „naturalne”. Bezpośrednie kontakty towarzyskie przenosimy w obszar mediów społecznościowych, realistyczny obraz siebie i swoich możliwości wypierany jest przez społeczne oczekiwania dotyczące sukcesu i kariery. W naturalny rytm pracy i odpoczynku wciska się presja, stres i zmęczenie. Do tego wszystkiego w pewnym momencie naszego życia dają o sobie znać nierozwiązane konflikty wewnętrzne, traumy rozwojowe i wyparte trudne przeżycia. (…)

Więcej przeczytasz w 6. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [17 i 24 marca 2024 R. XXXV Nr 6 (895)], str. 21-23.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *