Krzewienie i świadome kultywowanie rodzimej kultury wydaje się być charakterystyczną cechą kaszubskiej rzeczywistości, generującą jednocześnie dumę z bogactwa tegoż historycznego dziedzictwa. Widać to zwłaszcza w przypadku funkcjonowania przeróżnych stowarzyszeń i organizacji, a także niezwykle aktywnych i bogatych programowo ludowych zespołów pieśni i tańca, których na terenie Kaszub jest ponad dwadzieścia.
Wśród nich jest też Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” z Sierakowic, działający już prawie ćwierćwiecze. Został założony 3 grudnia 1980 r. z inicjatywy władz gminy, sierakowickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Choć zespół tworzyli zrazu miejscowi rolnicy, rzemieślnicy i pracownicy lokalnych warsztatów, nie można było im odmówić zapału i autentycznego umiłowania kaszubskiego folkloru. Niewielka początkowo grupa rozrosła się aktualnie do ponad 50 osób, rekrutujących się z grona młodych artystów (tancerze, śpiewacy), studentów oraz uczniów szkół średnich, którym towarzyszy trzynastoosobowa kapela. (…)
ks. Jan Walkusz
Więcej przeczytasz w 23. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [10 i 17 listopada 2024 R. XXXV Nr 23 (912)], str. 32.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.