15/2024

Famagusta – Adam Hlebowicz

Mało które nieduże miasto na świecie posiada tyle kościołów. Famagusta znajduje się w północnej, należącej do miejscowych Turków, części Cypru. Obecnie liczy sobie około 40 tysięcy mieszkańców i na jej terenie znajduje się około 20 świątyń.

Łaska pamiętania i grzechy zapomnienia – Piotr Wojciechowski

Są książki pisane przez ludzi wolnych od ambicji literackich czy historycznych, wydawane za własne pieniądze autorów dla rodziny i przyjaciół. Piszę o nich w tym felietonie, aby podkreślić, jak bardzo ważne są takie wydawnictwa, jak potrzebne dla duchowego wzrostu całej społeczności. Skrawki polskiej historii…

Skąd to wziąć? – Anna Maria Kolberg OV

„Raoul Follereau znalazł się kiedyś w leprozorium na pewnej wyspie Oceanu Spokojnego. Było to miejsce przerażające: zniekształcone ludzkie ciała, gnijące rany, rozpacz, złość. Był tam jednak pewien starzec, który mimo ogromu cierpienia miał oczy ciągle błyszczące i uśmiechnięte”.

Podjadanie na obcasie – Sławek Walkowski

Przed każdą podróżą na południe Europy większość z nas wyobraża sobie uliczne stragany zapełnione soczystymi warzywami i owocami oraz urocze kafejki z przepysznym jedzeniem. Niestety, rzeczywistość jest zupełnie inna.

Jak zwalczyć hemoroidy? – Wit Romanowski

Coraz więcej ludzi ma kłopot z hemoroidami, czyli – mówiąc naukowo – z żylakowatym rozszerzeniem splotu odbytniczego. Sprzyja temu siedzący tryb życia i przewlekłe zaparcia. U kobiet jedną z przyczyn może być ciąża, a także nadciśnienie w okolicy żyły wrotnej,…

Więzień specjalny – Jan Hlebowicz

W lipcu 1917 roku pruskie władze uwięziły w Gdańsku Józefa Piłsudskiego. Gdyby Niemcom udało się wówczas zrealizować plan skazania komendanta Legionów Polskich na karę śmierci, historia naszego kraju i Europy mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej…

Więcej niż Królowa Tatr – Wincenty Łaszewski

Skoro wakacje i wędrówki – zajrzyjmy na Wiktorówki! Czy zgodzicie się, że wyruszymy tam dwukrotnie? Zaledwie 164 lata temu, z dala od jakichkolwiek ludzkich osad, miało miejsce objawienie pod wieloma względami niezwykłe, a dla nas – bezcenne. Bo wiele tu…

Dwieście lat stolicy diecezji w Pelplinie – ks. Jan Walkusz

W wyniku przeobrażeń polityczno-społeczno-administracyjnych, rewolucji francuskiej oraz wojen napoleońskich, a także zmian ustrojowych i terytorialnych w Europie po kongresie wiedeńskim pilną potrzebą stała się także kościelna reorganizacja terytorialna, zwłaszcza w państwie pruskim. Po ostatecznym ustaleniu granic rząd pruski już w…