Nowe zombi – Alicja Samolewicz-Jeglicka

Zmieniają sposób bycia, styl ubierania czy środowisko, w którym przebywają. Najczęściej oddalają się emocjonalnie od przyjaciół i rodziny. Są drażliwe, nerwowe albo senne i niezwracające na nic uwagi. Osoby uzależnione od narkotyków zaniedbują obowiązki, relacje i w końcu… same siebie. Niestety z biegiem lat granica wieku się przesuwa – coraz młodsze dzieci sięgają po używki.

REKLAMA

Prawie 16 tysięcy osób w Polsce w 2020 roku zostało skazanych za przestępstwa związane z narkotykami – informuje Krajowy Rejestr Sądowy. Niestety bardzo dużo z nich to osoby poniżej 18 roku życia. Statystyki podają, że Polska pod względem spożycia narkotyków przez młodzież zajmuje środkową pozycję w rankingu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).
Według raportu EMCDDA z 2020 roku „w Polsce w wieku 15–34 lat średnio 6,4% osób przyznało się do zażywania narkotyków w ciągu ostatniego roku. Wyższy odsetek spożycia notowany jest m.in. w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Najczęściej młodzi ludzie zaczynają zażywać narkotyki w wieku 15–16 lat, ale zdarzają się przypadki już od 13–14 roku życia. Granica wieku się przesuwa, a coraz młodsze dzieci sięgają po używki”. (…)

Alicja Samolewicz-Jeglicka

Więcej przeczytasz w 14. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [7 i 14 lipca 2024 R. XXXV Nr 14 (903)], str. 20-23.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *