Gdzie najłatwiej znaleźć zasady? – Wincenty Łaszewski

Od razu odpowiem: w książkach. Czytałem właśnie jedną z nich – teologiczną. Tak, one też potrafią być ciekawe i niekoniecznie pisane językiem rodem z obcej cywilizacji. I, jak to przy lekturach bywa, niespodziewanie potknąłem się o któreś ze zdań. – Pacnąłem już w rozdziale wstępnym. Coś mnie zatrzymało. Musiałem się zebrać i zastanowić, dlaczego nagle przestało mi się czytać gładko i przyjemnie.

Gdzie się potknąłem? Stało się to w miejscu, gdzie oznajmiono mi z powagą, z jaką wypowiada się dogmatyczną formułę, że „nie ma większego wyróżnika, który czyni nas katolikami, niż coś, co teologia nazwała «zasadą sakramentalną»”. „Oczywiście, to święta prawda!” – zawołałem w duszy i już chciałem zignorować moje nie do końca świadome potknięcie, gdy nagle pojąłem, w czym tkwi problem. To jest nie tylko zasada teologiczna, to jest przede wszystkim zasada życiowa! (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 22. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [29 października i 5 listopada 2023 R. XXXIV Nr 22 (885)], str. 18-19.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *