Miasto Gaza – Jan Gać

Strefa Gazy to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem. Jego całkowita powierzchnia wynosi trzysta sześćdziesiąt kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwana przez półtora miliona Palestyńczyków. Przez wieki był to najważniejszy szlak transportu towarów we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Historia tego małego skrawka ziemi jest niezwykle burzliwa i skomplikowana.

Nigdy Gaza nie była miastem żydowskim w sensie przynależności państwowej. Pojawia się na kartach Starego Testamentu w kontekście wyrąbywania sobie granic rodzącego się państwa żydowskiego po wyjściu Hebrajczyków z niewoli egipskiej. Jozue wprowadził ich do Kanaanu i porozdzielał pogańskie ziemie dwunastu plemionom żydowskim (pokoleniom) z obowiązkiem ich zbrojnego zdobywania i urządzania po swojemu. Gaza przypadła pokoleniu Judy. Ludzie tego pokolenia nie potrafili zdobyć Gazy należącej do Filistynów, walecznego plemienia dysponującego żelaznymi rydwanami i taktyką prowadzenia bitew według szkoły egipskiej. Ponadto miasto było potężnie ufortyfikowane i przez bliskość położenia z Egiptem pozostające w strefie wpływów faraonów. (…)

Jan Gać

Więcej przeczytasz w 22. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [29 października i 5 listopada 2023 R. XXXIV Nr 22 (885)], str. 16-17.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *